pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii
Książki »
Tytuł książki:

Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii

Autor książki:

Elżbieta Zarych

Dane szczegółowe:
Wydawca: eSPe
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 140x200 mm
EAN: 9788374826792
ISBN: 978-83-7482-679-2
Data: 2015-02-11
23.29  29.89  6.6 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii - Elżbieta Zarych - opis książki:

Karol I Habsburg, ostatni władca monarchii austro-węgierskiej, to postać intrygująca. Cesarz i król panujący nad państwem pozostającym w stanie wojny, a jednocześnie błogosławiony, być może wkrótce święty, Kościoła katolickiego. Połączenie to wydaje się zaskakujące, zwłaszcza w okresie nowożytnym, kiedy dawne ideały świętych władców nie znajdują już oddźwięku, zarówno wśród rządzących, jak i poddanych. Niezwykła postać chrześcijańskiego cesarza warta jest niewątpliwie uwagi w czasach, w których władza kojarzy się ze wszystkim, tylko nie ze świętością. Jego osoba przez lata nie wzbudzała takiego zainteresowania jak inni przedstawiciele dynastii, przede wszystkim Franciszek Józef i Franciszek Ferdynand. Karol nie panował tak długo jak ten pierwszy, nie wzbudzał takich kontrowersji jak drugi. Nie był ulubionym bohaterem pism plotkarskich, wydawał się zbyt dobry na bohatera opowieści dla większego grona odbiorców. Z tego niesprawiedliwego zapomnienia powrócił do powszechnej świadomości za sprawą beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II w 2004 roku.

W swojej książce Elżbieta Zarych przedstawia zadziwiającą biografię Karola na szerokim, historycznym tle. Ukazuje zarówno jego życie prywatne, jak i działalność publiczną. Nie tworzy przy tym panegirycznej laurki doskonałego władcy, ale rysuje postać człowieka z krwi i kości, który popełniał błędy, ale z niezwykłą determinacją i w duchu służby realizował swoje powołanie jako polityka, męża i ojca.

Elżbieta Zarych - polonistka i komparatystka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej, redaktorka, recenzentka. Doktor nauk humanistycznych, pracownik UJ, autorka licznych książek i rozpraw poświęconych m.in. literaturze XIX i XX w., a także beletrystyki, pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników.

Książka „Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii” - oprawa miękka - Wydawnictwo eSPe. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2015 r. Cena 23.29 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii"
Elżbieta Zarych - autor m.in.:
Podróż przez epoki - okładka książki
Podróż przez epoki Elżbieta Zarych;
Ptaki Polski - okładka książki
Ptaki Polski Elżbieta Zarych;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Cesarzowe Habsburgów - okładka książki
Cesarzowe Habsburgów Sigrid-Maria Größing
Produkty podobne:
Karol II Łysy - okładka książki
Karol II Łysy Janet L. Nelson
Anna Austriacka - okładka książki
Anna Austriacka Wojciech S. Magdziarz