pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kapelan Legionów. Ksiądz pułkownik Józef Panaś

Autor książki:

Przemysław Stawarz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księży Młyn
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788377296424
ISBN: 978-83-7729-642-4
Data: 2021-11-08
34.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Bohater monografii ks. płk Józef Panaś całe swoje życie poświęcił walce o wolność człowieka i Ojczyzny. Dzięki niezłomnemu charakterowi i ogromnemu poświęceniu należy on do kręgu osób, które wpisały się w burzliwe i tragiczne dzieje działaczy niepodległościowych. A w dzieło odzyskania polskiej państwowości zaangażował się w sposób szczególny. Podczas I wojny światowej wraz z Legionami Polskimi przemierzył cały szlak bojowy. Cechowały go walory przywódcze i organizacyjne, a także niepospolita odwaga. Po zakończeniu służby w Wojsku Polskim aktywnie pracował jako publicysta, redaktor i konspirator w okupowanym przez sowietów Lwowie. Zginął zamordowany przez NKWD we Lwowie prawdopodobnie 4 kwietnia 1940 r. w wieku zaledwie 53 lat.

Autor książki Przemysław Stawarz przedstawił go jako wybitnego duszpasterza, dzielnego legionistę, a także jako polityka i publicystę. Ukazał człowieka, którego nadrzędnym celem było przede wszystkim dobro państwa polskiego. Życiowe motto ks. Panasia brzmiało: Walka z krzywdą - ze złem należy do moich obowiązków kapłańskich, obywatelskich i ludzkich.

Kapłan-żołnierz został za swoje zasługi uhonorowany wysokimi odznaczeniami, m.in. Orderem Wojennym Virtuti Militari klasy V, Oficerskim Krzyżem Polonia Restituta czy czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Jako bohater opracowania z pewnością stanie się znany szerszemu kręgowi odbiorców, a pamięć o nim przetrwa dłużej.

Książka "Kapelan Legionów. Ksiądz pułkownik Józef Panaś" - Przemysław Stawarz - oprawa miękka - Wydawnictwo Księży Młyn. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2021 r. Cena 34.04 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.