pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Kamera wojny i domen departamentu białostockiego Nowych Prus Wschodnich...
książka:

Kamera wojny i domen departamentu białostockiego Nowych Prus Wschodnich 1796-1807

Dane szczegółowe:
Wydawca: Archiwum Państwowe
Oprawa: miękka
Ilość stron: 372 s.
Wymiar: 167X240 mm
EAN: 9788389115287
ISBN: 978-83-8911-528-7
Data: 2008-04-29
Cena wydawcy: 58.50 złpozycja niedostępna

Kamera wojny i domen departamentu białostockiego Nowych Prus Wschodnich 1796-1807 - Arkadiusz B. Małek - opis książki:

18 maja 1796 r. powstał w Białymstoku urząd p.n. Komisja Organizacyjna Kamery Wojny i Domen, przekształcony l czerwca 1797 r. w Kamerę Wojny i Domen - naczelny organ wykonawczy państwa pruskiego na szczeblu prowincji Nowe Prusy Wschodnie.
Komisja Organizacyjna Kamery administrowała całą prowincją. Kompetencje Kamery ograniczono do obszaru departamentu białostockiego. Uogólniając, można stwierdzić, iż był to kolejny urząd w systemie administracji kameralnej kraju. Usytuowany na średnim poziomie struktur wykonawczych państwa, wytwarzał dokumentację aktową mającą pierwszorzędne znaczenie dla zarządzanego obszaru. Treść tejże dokumentacji jest ważnym źródłem wiedzy w bardzo szerokim aspekcie problemów. Jej szczegółowa prezentacja znajduje swoje odbicie w niniejszej pracy. Należy też zasygnalizować, że zachowana do dnia dzisiejszego dokumentacja tegoż urzędu pozwala w naturalny sposób uzupełnić lukę w polskiej literaturze przedmiotu na temat systemu kancelaryjno-registraturalnego, funkcjonującego w Prusach w XVIII w., z przedłużeniem na pierwsze lata XIX w., przed słynnymi reformami Steina-Hardenberga. Jest to ważny problem z punktu widzenia archiwistyki, albowiem system kancelaryjno-registraturalny jest jednym z podstawowych czynników warunkujących opis procesu archiwo-twórczego.

Książka „Kamera wojny i domen departamentu białostockiego Nowych Prus Wschodnich 1796-1807” - oprawa miękka - Wydawnictwo Archiwum Państwowe.

Książka posiada 372 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kamera wojny i domen departamentu białostockiego Nowych Prus Wschodnich..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kasztelania tarska - okładka książki
Kasztelania tarska Czesław Hadamik