pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Jeżeli Bóg istnieje... Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór...
książka:

Jeżeli Bóg istnieje... Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór tekstów. Seria: Źródła i monografie 461

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 621 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373068018
ISBN: 978-83-7306-801-8
Data: 2018-05-16
65.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jeżeli Bóg istnieje... Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór tekstów. Seria: Źródła i monografie 461 - Andrzej P. Stefańczyk - opis książki:

Jednym z najszerzej dyskutowanych współcześnie problemów w filozofii jest kwestia wolnej woli. Dotyczy ona tego, czy samą wolną wolę daje się uzgodnić z przyczynową determinacją działania przez czynniki niezależne od kontroli sprawcy, co jest warunkiem moralnej odpowiedzialności. Dyskusja zatem o wolnej woli prowadzi do problemu zasługi i kary, winy i odpowiedzialności, umysłu i ciała, konieczności i możliwości, wieczności i czasu, dobra i zła. W konsekwencji problem wolnej woli nie ogranicza się w prosty sposób do jednej, określonej dziedziny filozofii, ale staje się przedmiotem dociekań etyki, epistemologii, filozofii społecznej i politycznej, metafizyki, filozofii umysłu, filozofii prawa i nauki czy wreszcie filozofii religii. Wspólnym mianownikiem zarysowanego zagadnienia jest problem fatalizmu — fatalizmu teologicznego, ale także logicznego. Logiczna wersja fatalizmu zakłada, że każde zdarzenie przyszłe jest zdeterminowane przez to, co już jest prawdziwe, w szczególności przez prawdę, która się wtedy zdarzy. Teologiczny wariant fatalizmu natomiast wprowadza predestynację wszystkich zdarzeń w takim zakresie, w jakim boski byt poznaje wcześniej albo wprost z wieczności, że dane zdarzenia będą miały miejsce. Prezentowana książka jest odpowiedzią na zainteresowanie problematyką wolnej woli i hipotezą teistyczną obserwowane we współczesnej filozofii od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, o czym świadczą publikacje A.N. Priora, Ch. Hartshorna, N. Pike a czy R. Taylora, a współcześnie W. Haskera, P. Inwagena, A. Plantingi i wielu innych. Publikowany tom przekładów dzieł klasyków zagadnienia wolnej woli i hipotezy teistycznej od czasów karolińskich do współczesności, tekstów niezwykle ważnych i nośnych filozoficznie, wypełnia ewidentną lukę w polskiej literaturze filozoficznej. Warto podkreślić, że podobny deficyt adekwatnych przekładów także w filozoficznej literaturze anglojęzycznej skutkował nieporozumieniami albo wręcz zupełnie błędnymi interpretacjami tych klasycznych problemów.

Niniejszy tom jest pierwszą częścią realizowanego na Wydziale Filozofii KUL projektu dotyczącego badań nad problemem wolnej woli i hipotezy teistycznej. Część drugą będzie stanowił tom zawierający studia i eseje poświęcone zarówno doktrynie myślicieli prezentowanych w tym tomie, jak i koncepcjom przedstawicieli innych nurtów w filozofii dawniejszej i współczesnej, takich jak Anzelm z Canterbury, Tomasz z Akwinu, Baruch Spinoza, reprezentanci filozofii procesu i teizmu otwartego. Publikacja tomu obejmującego studia i eseje jest planowana na wiosnę 2019 roku.

Książka „Jeżeli Bóg istnieje... Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór tekstów. Seria: Źródła i monografie 461” - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL.

Książka posiada 621 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jeżeli Bóg istnieje... Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór..."
Andrzej P. Stefańczyk (red.) - autor m.in.:
Anzelm z Canterbury. O zgodności - okładka książki
Anzelm z Canterbury. O zgodności przedwiedzy,... Andrzej P. Stefańczyk (oprac.);
Komentarz do Hermeneutyki Arystotelesa. - okładka książki
Komentarz do Hermeneutyki Arystotelesa. Seria:... św. Tomasz z Akwinu, Andrzej P. Stefańczyk (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Marnotrawny Świat - okładka książki
Marnotrawny Świat Fulton J. Sheen
Dar powołania do kapłaństwa - okładka książki
Dar powołania do kapłaństwa Kongregacja ds. Duchowieństwa
Prawdy wiary kościoła o Maryi - okładka książki
Prawdy wiary kościoła o Maryi Andrzej A. Napiórkowski OSPPE
Produkty podobne:
Medytacje i modlitwy - okładka książki
Medytacje i modlitwy Don Miguel Ruiz, Janet Mills
Kto szuka prawdy szuka Boga - okładka książki
Kto szuka prawdy szuka Boga Marek Jędraszewski