pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Jędrzej Moraczewski. Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Jędrzej Moraczewski. Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej Galicji do niepodległej Polski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ibidem
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 338 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788388679896
ISBN: 978-83-8867-989-6
Data: 2010-02-09
36.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jędrzej Moraczewski. Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej Galicji do niepodległej Polski - Ilona Florczak - opis książki:

Książka opisująca sylwetkę Jędrzeja Moraczewskiego – pierwszego premiera II Rzeczypospolitej, wicemarszałka Sejmu, ministra robót publicznych, wieloletniego posła na Sejm, działacza związkowego i spółdzielczego, jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego (mieszkał w bezpośrednim sąsiedztwie jego domu w Sulejówku). Moraczewski został ukazany jako przedstawiciel polskich polityków socjalistycznych wywodzących się z Galicji, których aktywność polityczna pozwoliła zdobyć doświadczenie wykorzystywane w późniejszej działalności w II RP.

Książka obejmuje lata 1870-1918, czyli dzieciństwo, które Moraczewski spędził w kultywującym tradycje patriotyczne domu rodzinnym, lata szkolne i studenckie (Kraków i Lwów), służbę państwową (koleje państwowe), okres działalności w austriackiej Radzie Państwa, gdy zdobywał doświadczenie w pracy parlamentarnej, lata I wojny światowej, podczas których Moraczewski wyrósł na jednego z przywódców obozu niepodległościowego i które stanowiły bodaj najważniejszy okres w jego życiu, a także wpłynęły na fakt, że Piłsudski w listopadzie 1918 r. powierzył mu misję tworzenia rządu odrodzonego państwa polskiego.

Zaletą książki są ciekawostki z życia codziennego bohatera biografii, pozwalające Czytelnikowi poznać go nie tylko jako wytrawnego polityka, gorącego patriotę, żarliwego społecznika, ale także zwykłego człowieka, oddanego męża, ojca i przyjaciela, zmagającego się z licznymi troskami i przeżywającego drobne radości.

Książka „Jędrzej Moraczewski. Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej Galicji do niepodległej Polski” - oprawa miękka - Wydawnictwo Ibidem.

Książka posiada 338 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jędrzej Moraczewski. Socjalista, poseł, legionista. Z autonomicznej..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Rząd rżnie głupa - okładka książki
Rząd rżnie głupa Janusz Korwin-Mikke