pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Jednostki pomocnicze gminy
Tytuł książki:

Jednostki pomocnicze gminy

Autor książki:

Magdalena Ługiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 198 s.
EAN: 9788378047674
ISBN: 978-83-7804-767-4
Data: 2021-05-14
219.05 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Jednostki pomocnicze gminy to sołectwa, dzielnice, osiedla, a także jednostki nienazwane (np. przysiółek, obwód, kolonia, rejon, rewir, okręg). Stanowią część gminy i działają w ramach jej struktur, podlegają jej nadzorowi, nie mają odrębnej podmiotowości, budżetu, środków, a zakres działania zarówno samej jednostki, jak i jej organów zależy od decyzji gminy. Regulacje prawne odnoszące się do jednostek pomocniczych są bardzo skąpe i nie odpowiadają na wiele pytań, jakie pojawiają się w praktyce funkcjonowania jednostek pomocniczych. Dlatego w niniejszej publikacji zawarto liczne odwołania do orzecznictwa - zarówno sądów administracyjnych, jak i organów nadzoru (wojewodów i regionalnych izb obrachunkowych) - oraz doktryny.

Autorka, omawiając kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowaniem jednostek pomocniczych, zwraca uwagę przede wszystkim na problemy, jakie powstają na linii organy gminy - organy jednostek. Z uwagi na to, że w Polsce najczęściej spotykaną formą jednostek pomocniczych są sołectwa, i do nich odnosi się najwięcej regulacji prawnych, w niniejszym opracowaniu również najwięcej miejsca poświęcono sołectwom. Tylko dla sołectw przeznaczony jest fundusz sołecki, a wykorzystanie środków i tryb ich przyznawania rodzi wiele kontrowersji.

Do książki dołączono suplement elektroniczny z edytowalną wersją wzorów uchwał i protokołów zamieszczonych w książce. Plik suplementu należy pobrać przez Internet - instrukcja postępowania znajduje się w książce (zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows).

Książka "Jednostki pomocnicze gminy" - Magdalena Ługiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr. Książka posiada 198 stron i została wydana w 2021 r. Cena 219.05 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]