pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Izby przemysłowo-handlowe w Polsce na tle Europy i Stanów Zjednoczonych
Książki »
Tytuł książki:

Izby przemysłowo-handlowe w Polsce na tle Europy i Stanów Zjednoczonych

Autor książki:

Stanisław Wykrętowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788372053350
ISBN: 978-83-7205-335-0
Data: 2016-05-13
36.44  38.00  1.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka poświęcona jest miejscu i roli izb przemysłowo-handlowych w systemie administracji publicznej w Polsce na tle innych państw Europy i Stanów Zjednoczonych. W Europie izby przemysłowo-handlowe funkcjonują w ramach dwóch różniących się zasadniczo modeli - anglosaksońskiego i kontynentalnego, inaczej francuskiego.

W Polsce w okresie II Rzeczypospolitej izby przemysłowo-handlowe działały według modelu francuskiego, były instytucjami samorządu gospodarczego w znaczeniu teorii prawa administracyjnego, czyli korporacjami prawa publicznego o obligatoryjnym członkostwie i władztwie administracyjnym. Stanowiły zdecentralizowaną formę administracji państwowej. W obszarze swego władztwa były podmiotami samodzielnymi i niezależnymi od administracji rządowej.

Inaczej jest w III Rzeczypospolitej - tutaj izby przemysłowo-handlowe, nazywane również samorządem gospodarczym, funkcjonują jako korporacja prawa prywatnego, ale samorządem de facto nie są. Są prywatnymi stowarzyszeniami o dobrowolnym członkostwie i bez władztwa administracyjnego. W relacji do organów administracji rządowej nie są partnerami, tylko petentami. W tej sytuacji polscy przedsiębiorcy, najbardziej kompetentny czynnik społeczny w dziedzinie gospodarczej, są pozbawieni realnego wpływu na ład rynkowy i politykę państwa. Pogłębia to widoczny dystans cywilizacyjny między Polską a Niemcami, Francją i innymi państwami Unii Europejskiej, zaliczanymi do krajów „pierwszej prędkości”.

Powstaje pytanie: jak zmniejszyć ten dystans, którego miarą jest trzykrotnie niższy w Polsce - w stosunku do Niemiec i Francji - krajowy produkt brutto na jednego mieszkańca? Co zrobić, by Polska odbiła się od „średniości” i znalazła wśród krajów „pierwszej prędkości”? Na te i inne pytania lektura tej książki pomoże Czytelnikowi znaleźć odpowiedź.

Książka "Izby przemysłowo-handlowe w Polsce na tle Europy i Stanów Zjednoczonych" - Stanisław Wykrętowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2016 r. Cena 36.44 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Wykrętowicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: