pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Inwestycje hybrydowe. Nowe ujęcie oceny efektywności

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2009
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373784437
ISBN: 978-83-7378-443-7
Data: 2010-04-22
Cena wydawcy: 32.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Po ukazaniu się książek Płaski świat Thomasa L. Friedmana i Wędrujący świat Grzegorza Kołodki narasta w środowisku naukowym niepokój, czy dotychczas uprawiane dyscypliny naukowe są adekwatne do warunków rynkowych, które w znakomitej części stanowią już historię, czy też są zgodne z nowymi regułami gry rynkowej.

Autorzy podjęli się prezentacji metodyki rachunku efektywności inwestycji, aby w miarę kompleksowo opisać aktualny stan i kierunki ewolucji, jakim ten rachunek podlega. Centralnym punktem rozważań była próba pokazania, w jakim stopniu następuje przenikanie rozwiązań między różnymi obszarami zastosowań rachunku opłacalności projektów inwestycyjnych i wskazanie dwukierunkowego transferu. Podczas pisania tej książki przyświecała nam przewodnia myśl, a zarazem pytanie: "czy można mówić o paradygmacie integracji i uniwersalizacji metodyki rachunku efektywności inwestycji?”.

Problematyka rachunku efektywności inwestycji jest wdzięczną dziedziną zainteresowań, bo dotyczy alokacji ograniczonych zasobów materialnych i niematerialnych i decyduje o powodzeniu bądź porażce firm, regionów i krajów. Co więcej, znajomość rachunku efektywności inwestycji jest kapitalną miarą profesjonalnego przygotowania ekonomistów do działania w przedsiębiorstwie, organizacji czy instytucji i niemal każdy przedsiębiorca nieustannie podejmuje decyzje inwestycyjne o różnej skali i zakresie przedmiotowym. Ważne jest również to, że gdyby ocenić wkład polskich ekonomistów do teorii i praktyki ekonomii i zarządzania w układzie europejskim, to prawdopodobnie wkład w dziedzinie rachunku efektywności inwestycji byłby największy. W tym miejscu należy wspomnieć M. Kaleckiego, W. Rakowskiego, W. Lissowskiego, K. Leszczyńskiego czy R. Gajęckiego.

Książka składa się z dwóch powiązanych ze sobą części. Pierwsza część: Współczesne spojrzenie na rachunek efektywności inwestycji – składa się z czterech rozdziałów. Poświęcone są one współczesnym kryterium klasyfikacji inwestycji, genezie współczesnego rachunku efektywności, przesłankom jego uniwersalizacji oraz sformułowaniu zasad prowadzenia tego rachunku we współczesnych warunkach gospodarczych. Druga część ksiązki nosi tytuł: Metodyka rachunku efektywności inwestycji w nowych obszarach zastosowania i jest zastosowaniem metodyki w trzech obszarach: regulacji, społecznym i ekologicznym.

Jak nam wiadomo, dotychczas taka struktura nauczania przedmiotu "rachunek efektywności inwestycji” nie była wykładana studentom SGH, sądzimy też, że w innych krajowych ośrodkach naukowych jest podobnie. Chcieliśmy, aby prezentowana książka była dobrze przyjęta przez Czytelników, dlatego staraliśmy się, aby definicje były formułowane precyzyjnie, metody, procedury i wzory – opisane starannie, zadbaliśmy także o odpowiednią szatę graficzną oraz załączyliśmy indeks rzeczowy.

Wprowadziliśmy też do książki "innowację dydaktyczną” (nie dotyczy to 4 rozdziału), tzw. perspektywy menedżerskie. Są to opisy interesujących przypadków, jakie wydarzyły się w polskich firmach, towarzyszące im problemy mogą być rozwiązywane z wykorzystaniem narzędzi, metod i zasad opisywanych w poszczególnych rozdziałach. Naszą intencją jest to, aby menedżerowie, którzy nie mają czasu albo konieczności, aby śledzić postęp w dziedzinie prowadzenia rachunku efektywności inwestycji, zainteresowali się propozycjami zawartymi w tej książce. Przedstawione przykłady mają przekonać menedżerów, że warto podjąć wysiłek poznania nowych zasad metod prowadzenia rachunku efektywności i docenić wartość pracy zatrudnionych w przedsiębiorstwie analityków finansowych. Naszym zamierzeniem jest także ukazanie studentom, jak menedżerowie podejmują decyzje inwestycyjne w przedsiębiorstwach oraz uświadomienie im, że po ukończeniu studiów czeka ich wyzwanie wykorzystania zdobytych umiejętności w ocenie opłacalności i ryzyka skomplikowanych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Innymi potencjalnymi odbiorcami niniejszej publikacji mogą być również: studenci szkół wyższych o profilu ekonomicznym zarówno państwowych i publicznych, kadra zarządzająca spółek publicznych i pozostałych podmiotów gospodarczych, władze samorządowe, a także aparat administracji gospodarczej i publicznej.

Autorzy

Książka "Inwestycje hybrydowe. Nowe ujęcie oceny efektywności" - Stanisław Kasiewicz, Waldemar Rogowski - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2009 r.