pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Iluminacje cysterskich kodeksów śląskich XIII wieku

Autor książki:

Dariusz Tabor CR

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2004
Oprawa: twarda
Ilość stron: 221 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788371886607
ISBN: 83-7188-660-8
Data: 2006-02-15
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu znajduje się zbiór rękopiśmiennych kodeksów pochodzących ze śląskich opactw cysterskich. Został on zgromadzony po roku 1810, czyli po kasacie klasztorów w Prusach, przez J. G. G. Bueschinga, pełnomocnika Komisji Sekularyzacyjnej, który zabezpieczył biblioteki opuszczonych domów zakonnych i przetransportował ich księgozbiory do Wrocławia. Z tego też czasu pochodzi oznaczenie pochodzenia poszczególnych kodeksów. Na wewnętrzną stronę okładki naklejano karteczkę z napisem, np. Aus dem Bibliothek des Klosters Leubus, Aus dem Bibliothek des Klosters Heinrichau. Tak zwana naklejka Bueschinga może służyć jedynie do określenia miejsca ostatniego przechowywania księgi, nie jest miarodajna przy oznaczaniu miejsca powstania i używania kodeksu — służą temu wpisywane ręcznie średniowieczne i nowożytne noty własnościowe, jednak z braku tych ostatnich, pochodzenie księgi określa się na podstawie adnotacji z początku XIX wieku.
Cysterskie kodeksy są świadectwem życia duchowego, wspólnotowego i kulturalnego konwentów tego zakonu na Śląsku. Szczególną wagę wśród nich mają księgi iluminowane, które powstawały od początku XIII do końca XV wieku. Należą one do artystycznego dziedzictwa cystersów wieków średnich. Wyróżnia się w całym tym dziedzictwie zespół zdobionych malarsko kodeksów XIII wieku: Biblia Henrykowska IF 13, Antyfonarz lubiąski IF 399, Antyfonarz lubiąski IF 403, Graduał kamieniecki IF 411, Graduał kamieniecki IF 412, Graduał lubiąski IF 414, Graduał lubiąski IF 415, Psałterz trzebnicki IF 440, Homiliarz lubiąski IF 663, Lekcjonarz lubiąski IQ 255, Martyrologium kamienieckie IV F 169. Stanowią one część wielkiego ruchu artystycznego śląskich cystersów, którzy w końcu wieku XII i przez cały XIII zakładali swe siedziby w Lubiążu, Kamieńcu, Henrykowie, Krzeszowie, Rudach i Jemielnicy, tworzyli architekturę, wypracowywali jej wystrój rzeźbiarski i wyposażali swoje opactwa w księgi i sprzęt liturgiczny. Sztuka cystersów była nowością w artystycznym krajobrazie dzielnicy śląskiej, przynosiła interesujące rozwiązania formalne i wzory ikonografłczne — jak to już wykazały badania Mariana Kutznera, Michała Walickicgo, Tana Zachwatowicza i Ewy Łużynieckiej.

Książka "Iluminacje cysterskich kodeksów śląskich XIII wieku" - Dariusz Tabor CR - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 221 stron i została wydana w 2004 r.