pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 490 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788301212797
ISBN: 978-83-0121-279-7
Data: 2020-08-31
86.46 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Unikatowe opracowanie historii Żydów w szerokim zakresie chronologicznym obejmującym ponad dwa tysiące lat - od czasów gdy w Kanaanie uformowała się niewielka społeczność określana mianem Izraela, aż do podbojów arabskich w VII w. n.e. Opierając się na wszechstronnej bazie źródłowej, w tym na najnowszych badaniach archeologicznych, autorzy w zwartym wykładzie przedstawiają historię polityczną Żydów, rozwój ich kultury i zmiany religijne zachodzące na przestrzeni wieków. W pierwszej część podręcznika przedstawiono historię Izraela i Żydów od czasów najdawniejszych do upadku państwa Hasmoneuszy. W drugiej części omówiono okres panowania rzymskiego, kiedy Żydzi, pozbawieni własnej państwowości, żyli w państwie klienckim wobec Rzymu, a następnie w rzymskiej prowincji. Tu też pokazano zmiany zachodzące w świecie żydowskim w dobie chrystianizacji państwa.

Publikację wyróżnia wyjątkowe ujęcie tematu, gdyż prezentowany w niej wykład nie przypomina tradycyjnych "biblijnych" historii Izraela, został bowiem - gdy tylko było to możliwe - oparty na źródłach pozabiblijnych konfrontowanych z narracją Biblii. W wielu miejscach autorzy odrzucają wersje wydarzeń przedstawione w Piśmie jako niezgodne z faktami historycznymi. W myśl tej koncepcji metodologicznej, nakazującej w miarę możliwości ujmować dzieje Żydów w kontekście zewnętrznym, ramy chronologiczne podręcznika wyznaczają egipski faraon i arabski prorok - Thotmes III i Mahomet - zamiast postaci znanych przede wszystkim z narracji żydowskich.

Książka "Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa" - Łukasz Niesiołowski-Spano, Krystyna Stebnicka - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 490 stron i została wydana w 2020 r. Cena 86.46 zł. Zapraszamy na zakupy!