pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Historia Wybrzeża Moskitów, Belize i Darién. Seria: Biblioteka Iberyjska
książka:

Historia Wybrzeża Moskitów, Belize i Darién. Seria: Biblioteka Iberyjska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 483 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788379012459
ISBN: 978-83-7901-245-9
Data: 2020-08-05
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Historia Wybrzeża Moskitów, Belize i Darién. Seria: Biblioteka Iberyjska - Marcin F. Gawrycki - opis książki:

Marcin Florian Gawrycki – profesor zatrudniony w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor publikacji poświęconych Ameryce Łacińskiej, między innymi Chrystus jada cuy. Latynoamerykańska sztuka kulinarna nie od kuchni (2014) oraz sześciotomowej serii Latynoamerykańskie koncepcje stosunków międzynarodowych (2015). Szczęśliwy tata małej Zosi i jeszcze mniejszej Helenki.

Ameryka Łacińska wiąże się z cywilizacją iberyjską. W przeciwieństwie do wysp Morza Karaibskiego, które poddane były ostrej rywalizacji mocarstw europejskich, w kontynentalnej części Ameryki dominowali Hiszpanie i w ograniczonym stopniu Portugalczycy. Niewiele wiadomo o innych projektach kolonizacyjnych, w efekcie czego w powszechnej świadomości dominuje dość powierzchowny i niepełny obraz historii tego regionu świata. Tymczasem trzy kraje – Holandia, Francja i Wielka Brytania – rzuciły wyzwanie hiszpańskiemu imperium kolonialnego. Ostatnie z wymienionych państw przyjęło dwojaki model w swojej rywalizacji z Hiszpanią – okupacji terytorialnej na niezajętych wyspach karaibskich i ekspansji handlowej w kontynentalnej Ameryce.

W prezentowanej pracy chciałbym się przyjrzeć więc historii trzech obszarów, które stały się przedmiotem brytyjskich przedsięwzięć handlowo-osadniczych: Darién, Wybrzeża Moskitów i Belize. Pierwszy eksperyment, dotyczący terytorium leżącego na obecnej granicy kolumbijsko-panamskiej był krótki i nieudany, ale odcisnął swoje piętno na lokalnej społeczności. Drugi obszar, rozciągający się na całym atlantyckim wybrzeżu współczesnej Nikaragui i części atlantyckiego wybrzeża Hondurasu, był związany z długim procesem współpracy Brytyjczyków z tubylczym Królestwem Miskito, który okresowo znajdował się pod ich protektoratem. Wreszcie trzeci projekt wiąże się z istnieniem dziś niepodległego państwa Belize, choć bardzo długo, aż do połowy XIX wieku, obszar ten nie był uznawany za oficjalną brytyjską kolonię.

Książka „Historia Wybrzeża Moskitów, Belize i Darién. Seria: Biblioteka Iberyjska” - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Książka posiada 483 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Historia Wybrzeża Moskitów, Belize i Darién. Seria: Biblioteka Iberyjska"
Marcin F. Gawrycki - autor m.in.:
Celebryci i polityka - okładka książki
Celebryci i polityka Marcin F. Gawrycki;
Dzieje kultury latynoamerykańskiej - okładka książki
Dzieje kultury latynoamerykańskiej Marcin F. Gawrycki (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wojna o Kuwejt 1990-1991 cz.1 - okładka książki
Wojna o Kuwejt 1990-1991 cz.1 Łukasz Kowalewski
Kamionki. Powrót pod ziemię - okładka książki
Kamionki. Powrót pod ziemię Krzysztof Krzyżanowski
Produkty podobne:
Brazylia jako mocarstwo wschodzące - okładka książki
Brazylia jako mocarstwo wschodzące Marcin F. Gawrycki (red.)
Między historią a polityką - okładka książki
Między historią a polityką Iwan Łysiak-Rudnycki