pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Gospodarka regionalna Polski wobec globalnego kryzysu gospodarczego

Autor książki:

Zbigniew Strzelecki

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 713 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786813
ISBN: 978-83-7378-681-3
Data: 2012-02-27
Cena wydawcy: 95.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka Gospodarka regionalna Polski wobec globalnego kryzysu gospodarczego, którą oddajemy do rąk Czytelników, ma na celu naświetlenie z wielu stron, w jaki sposób procesy kryzysu finansowego, jaki przerodził się w ogólnoświatowy kryzys gospodarczy przełomu pierwszej i drugiej dekady obecnego stulecia, wpłynęły lub wpływają pośrednio na gospodarkę regionalną i lokalną w Polsce, a także na rozwój i finansowanie tych gospodarek oraz na zarządzanie nimi. Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest prowadzone w szerszym kontekście kształtowania się procesów ekonomicznych oraz finansowych w układzie międzynarodowym i unijnym. Rodzi się bowiem pytanie, jak szybko i do jakiego stopnia kryzys dotarł" do polskich regionów i na szczebel lokalny. Książkę tę poświęcono głównie zagadnieniom związanym z finansowaniem rozwoju gospodarki regionalnej, ale podjęto również jej kluczowe problemy, takie jak: konkurencyjność, innowacyjność, przedsiębiorczość, spójność i rozwój zrównoważony.

W książce zawierającej 36 cząstkowych opracowań znalazły się wyniki badań wielu znakomitych Autorów z głównych ośrodków naukowych w Polsce, którzy życzliwie podzielili się nimi. W ten sposób mamy możliwość zapoznania się z wieloma warsztatami metodologicznymi badań, a nie z jednym, narzuconym przez redaktora, polegającym na tym, żeby zbadać, jak dynamicznie fala globalnego kryzysu docierała do polskich regionów i jak wpływała na wszystkie obszary zarządzania tą gospodarką, Przedstawione opracowania podejmują tę problematykę z wielu stron, bądź to w ujęciu czasowym, bądź to w danym momencie czasu (najbardziej aktualnym ze względu na dostępność danych lub prowadzenie badań jakościowych).

Z uwagi na wymiar podejmowanych zagadnień oraz ich zakres, książka składa się z czterech części. Część pierwsza książki to ogląd procesów globalnego kryzysu ekonomicznego z unijnej i międzynarodowej perspektywy. Są w niej podejmowane przede wszystkim problemy skali i zakresu przebiegu kryzysu w wybranych częściach i regionach świata. Na tym tle starano się poszukiwać odpowiedzi na pytanie o reakcję Unii Europejskiej na skutki kryzysu, przede wszystkim przez pryzmat realizacji jej polityki spójności i budżetu. W wymiarze regionalnym Polski te wątki zostały naświetlone z punktu widzenia współpracy międzynarodowej bądź z perspektywy wspólnej polityki rolnej.

Część druga to wyniki analizy oceny gospodarki polskich regionów na przełomie pierwszej i drugiej dekady obecnego stulecia. Zawarto w niej analizę dynamiki rozwojowej polskich regionów w wielu dziedzinach gospodarki oraz zmian w kapitale społecznym polskich regionów, a także znaczenie i realizację wybranych regionalnych programów operacyjnych dla rozwoju regionów w okresie kryzysu. Tło tych rozważań stanowi problematyka teoretycznego ujęcia koniunktury oraz cykli koniunkturalnych w regionach w Polsce, a także metod ich pomiaru z odpowiednią aplikacją dla lat 1998-2009. Część tej problematyki została naświetlona również z punktu widzenia wybranych problemów rozwojowych na poziomie jednostek lokalnych.

Książka "Gospodarka regionalna Polski wobec globalnego kryzysu gospodarczego" - Zbigniew Strzelecki (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 713 stron i została wydana w 2011 r.