pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Górecki. Geniusz i upór

Autor książki:

Maria Wilczek-Krupa

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788324049769
ISBN: 978-83-2404-976-9
Data: 2018-12-07
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pierwsza biografia jednego z największych kompozytorów epoki
Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: "że nie temperował jęzora".

Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.

Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść - prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Maria Wilczek-Krupa - dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. z "Dziennikiem Polskim", "Kinem", "RMF Classic". Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Autorka świetnie przyjętej biografii Wojciecha Kilara.

Książka "Górecki. Geniusz i upór" - Maria Wilczek-Krupa - oprawa twarda - Wydawnictwo ZNAK. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2018 r.