pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Głogów w latach 1945-1990. Studia z dziejów miasta

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 152 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788361631286
ISBN: 978-83-61631-28-6
Data: 2018-03-09
pozycja niedostępna

Opis książki:

Dzieje regionalne są coraz częściej przedmiotem zainteresowania historyków i czytelników. Jest to zjawisko pozytywne, zainteresowanie przeszłością wzmacnia patriotyzm lokalny, buduje społeczeństwo obywatelskie, pozwala kształtować tożsamość i pamięć zbiorową. Jednocześnie dla historyka dziejów najnowszych to szansa na uzupełnienie i często weryfikację wiedzy o przebiegu procesów historycznych z pozycji lokalnej, często specyficznej i wyjątkowej. Jest toi stotne zwłaszcza w odniesieniu do historii najnowszej Polski, pozwala bowiem wyjaśnić zróżnicowane podejście do przeszłości środowisk lokalnych, przeżywających historię na swój własny, odrębny sposób, co ma znaczenie dla współczesnego życia społecznego. Z drugiej strony dopiero badane w skali terenowej zjawiska powszechne, jak np. system nomenklatury, centralne planowanie w gospodarce, indoktrynacja i inwigilacja społeczeństwa, ukazują wyraźnie i na konkretnych przykładach skutki, jakie za sobą niosły. Poruszanie się w tematyce regionalnej ma w końcu swoje uzasadnienie na płaszczyźnie edukacyjnej, kształcącej. Łatwiej bez wątpienia uczyć o historii, odwołując się do przykładów z teren uznanego odbiorcy, tym bardziej że, jak już wspomniano wcześniej, lokalna perspektywa pozwala unikać uproszczonego obrazu dziejów Polski w XX wieku.

W tego typu badania wpisuje się oddawany do rąk Czytelnika tom studiów, poświęconych dziejom powiatu i ziemi głogowskiej. Jest to kolejna z publikacji, przygotowywanych przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a poświęcona historiom lokalnym. Zazwyczaj tego typu publikacje są efektem współpracy z władzami lokalnymi oraz miejscowym środowiskiem historyków, nauczycieli, świadków historii. Pretekstem do stworzenia niniejszego tomu studiów była sesja zorganizowana z okazji obchodów wprowadzenia stanu wojennego na terenie powiatu głogowskiego w grudniu 2011 r. Inicjatorami spotkania były Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie oraz władze miasta.

Fragment Wstępu

Książka "Głogów w latach 1945-1990. Studia z dziejów miasta" - Robert Klementowski, Krzysztof Szwagrzyk (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 152 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1
Robert Klementowski, UrządBezpieczeństwa w Głogowie. Rekonesans badawczy

Rozdział 2
Karol Seidel, Polskie Stronnictwo Ludowe na terenie powiatu głogowskiego w latach 1945-1947

Rozdział 3
Łukasz Sołtysik, Kuodnowie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność" w Głogowie(1980-1981)

Rozdział 4
Karol Seidel, Rok 1981w Głogowie

Rozdział 5
Adam Orzech, Stanisław Orzech - portret opozycjonisty

Rozdział 6
Leszek Lenarczyk, Marian Borawski, prezydent Głogowa (1982-1988) z wizją i charyzmą

Rozdział 7
Waldemar Hass, Kilka uwag o zmianach herbu Głogowa i ich przyczynach

Wykaz skrótów
Indeks osób
Indeks miejscowości

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]