pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Geniusz kłamstwa - okładka książki
książka:

Geniusz kłamstwa

autor: François Noudelmann

Dane szczegółowe:

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 350 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301199722
ISBN: 9788301199722
Data: 2018-09-11
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Geniusz kłamstwa - opis wydawcy:

Rousseau, który pisze traktat o wychowaniu, porzuca piątkę swoich dzieci; Kierkegaard, który tworzy teksty religijne, prowadzi równocześnie życie libertyna; kładącą podwaliny pod filozofię feminizmu Simone de Beauvoir łączy pełna uległości relacja z amerykańskim kochankiem; Foucault, który wychwala odwagę prawdy, utrzymuje w sekrecie swoją chorobę na AIDS; wreszcie nienawidzący podróży Deleuze, który staje się filozofem nomadyzmu.

Geniusz kłamstwa to esej filozoficzno-literacki, w którym autor prezentuje sylwetki najsławniejszych filozofów francuskich, ale przygląda się im od strony, której sami ci filozofowie być może ujawniać by nie chcieli - od strony kłamstwa. Wszystko to składa się na pasjonującą opowieść - pełną sympatii, ciepła i przyjaznej krytyki, która jednakowoż nigdy nie przesłania precyzji analizy - o tym, jak życie umysłu odpowiedzialnego za tworzenie filozoficznych konceptów łączy się z jednostkowym życiem psychicznym. Zasadnicza korzyść takiego przedsięwzięcia ma bardzo duży walor poznawczy: pozwala ono bowiem zobaczyć w zupełnie nowym świetle abstrakcyjne pisma i pojęcia filozofów i lepiej - by nie powiedzieć: wreszcie - je zrozumieć.

Heidegger zapytany o życie Arystotelesa miał odpowiedzieć: "Urodził się, myślał i zmarł. A cała reszta jest tylko czystą anegdotą". O tym, jak ogromną wagę ma owa "anegdota", zaświadcza najlepiej sam Heidegger?
Książka Noudelmanna to opowieść zarówno dla rozmiłowanych w filozofii, jak i dla tych, którzy kojarzą ją z nudnymi i niezrozumiałymi traktatami - ci pierwsi docenią, drudzy będą mieli okazję odkryć i pokochać.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Korespondecja - okładka książki
Korespondecja Immanuel Kant

Produkty podobne:

Hermeneutyka podmiotu - okładka książki
Hermeneutyka podmiotu Michel Foucault
Wolność w prawdzie - okładka książki
Wolność w prawdzie ks. Tadeusz Styczeń SDS
Uwagi krytyczne o Spinozie - okładka książki
Uwagi krytyczne o Spinozie Gottfried Wilhelm Leibniz
Sobota, 17 Listopada 2018 roku.