pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Peri hermeneias (Hermeneutyka)

Autor książki:

Arystoteles

Dane szczegółowe:
Wydawca: Antyk Marek Derewiecki
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 590 s.
Wymiar: 125x202 mm
EAN: 9788365031020
ISBN: 978-83-6503-102-0
Data: 2019-04-25
46.03 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Traktat Arystotelesa Peri hermeneias, zwany w polskiej tradycji Hermeneutyką, jest jednym z najważniejszych tekstów poświęconych logice i logicznym aspektom języka w dziejach filozofii europejskiej. Aż do końca średniowiecza był to jeden z podstawowych podręczników logiki, a wiele pojęć wprowadzonych w tym traktacie jest stosowanych do dzisiaj. Głównym tematem Hermeneutyki jest struktura prostych zdań oznajmujących oraz relacje logiczne zachodzące między nimi. Arystotelesa interesuje w szczególności pojęcie zdania sprzecznego, które odgrywa istotną rolę w jego teorii dyskusji dialektycznej. Inne poruszane tematy to koncepcja znaczenia (trójkąt semantyczny słowa myśli rzeczy), natura nazw i czasowników, różne typy orzekania oraz relacje między pojęciami modalnymi. Arystoteles omawia tu również słynny problem bitwy morskiej, czyli pytanie o to, czy założenie, iż zdania o przyszłości posiadają wartość logiczną, pociąga za sobą tezę determinizmu.
Książka zawiera nowy polski przekład Hermeneutyki, wstęp omawiający najważniejsze pojęcia Arystotelesowskiej teorii języka oraz obszerny komentarz z objaśnieniami do tekstu. Do komentarza dołączony jest dodatek poświęcony teorii semantycznej Arystotelesa.

Książka "Peri hermeneias (Hermeneutyka)" - Arystoteles - oprawa twarda - Wydawnictwo Antyk Marek Derewiecki. Książka posiada 590 stron i została wydana w 2019 r. Cena 46.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.