pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem

Dane szczegółowe:
Wydawca: ALMA-PRESS
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 170x235 mm
EAN: 9788370206178
ISBN: 978-83-7020-617-8
Data: 2015-10-27
Cena wydawcy: 63.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Stanisław Skalski. Jeden z nielicznych generałów polskiego lotnictwa, którzy podczas II wojny światowej aktywnie walczyli z nieprzyjacielem w powietrzu. Najskuteczniejszy myśliwiec Polskich Sił Powietrznych, ulubiony dowódca i nieprzeciętny pilot. Mężczyzna widzący sens walki tylko na pierwszej linii frontu. Silna i krnąbrna osobowość, która nie pasowała do wojskowego drylu. Ale też trochę naiwny, dający się czasem wykorzystać chłopak z Podola, podejmujący po wojnie kontrowersyjne decyzje.

Sylwetki gen. Stanisława Skalskiego nie sposób ująć w sztywne ramy - wymyka się schematom, łamie wyobrażenia o spiżowych ideałach. Człowiek z krwi i kości, bohater wojenny, więzień celi śmierci, z czasem odepchnięty przez kolegów, z którymi skrzydło w skrzydło narażał życie. Żołnierz, dla którego najświętsza była Ojczyzna, ale służbę dla niej po zakończeniu wojny pojmował w swoisty dla siebie sposób. Oficer o wielkich wojennych zasługach, których - jak dawał do zrozumienia swoim zachowaniem - nie potrafiono po zakończeniu zbrojnego konfliktu ani docenić, ani spożytkować. Aktywny animator powojennego sportu lotniczego, ale i osoba wplątana w co najmniej dziwne koneksje. Ktoś, do kogo Ojciec Święty Jan Paweł II mówił: "Panie generale, dziękuję za wszystko. Chcielibyśmy mieć takich polskich generałów, wielu", lecz także działacz "Grunwaldu" organizacji stającej w poprzek solidarnościowemu uniesieniu lat 80.

Postać o janusowym obliczu
Opracowanie niniejsze, mimo zastosowania typowej metodologii opracowań historycznych, nie pretenduje do monografii naukowej. Autorzy, sięgając do bogatego materiału archiwalnego, wybrali najważniejsze ich zdaniem wydarzenia z życia gen. Stanisława Skalskiego i starali się przedstawić je w najbardziej przystępny sposób. Uznali bowiem, że życie polskiego asa, nie tylko z powodu przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin generała, warte jest upamiętnienia.

Książka "Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem" - Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski - oprawa twarda - Wydawnictwo ALMA-PRESS. Książka posiada 208 stron i została wydana w 2015 r.