pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Frierdich Holderlin. Poezje zebrane

Autor książki:

Andrzej Lam

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Akademia Humanistyczna im Aleksandra Gieysztora
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 536 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788375491753
ISBN: 978-83-7549-175-3
Data: 2014-11-05
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dostępna teraz po polsku w całości młodzieńcza poezja Fryderyka Hölderlina uderza swoją różnorodnością. Motywy osobiste - dom rodzinny i postacie bliskich, pierwsza szkolna miłość, powstające w porywie wolnościowym związki przyjacielskie, pejzaże dzieciństwa i młodości - splecione są z dochodzeniem do prawd filozoficznych, teologicznych i moralnych, pietystyczna żarliwość religijna z mitologicznym światem Greków, mistrzowsko opanowane formy metryczne i retoryczna biegłość z rytmiczną swobodą i językiem potocznym.

Tragiczne doświadczenie miłości do Zuzanny Gontard (poetyckiej Diotymy) nadało twórczości Hölderlina elegijny rys opuszczenia i wyobcowania, ale umocniło też świadomość misji poetyckiej: wielkie projekty starożytności i chrześcijaństwa, zagubione przez współczesnych w czasie marnym, czekają odrodzenia w nowym kształcie monoteizmu rozumu i serca, politeizmu wyobraźni i sztuki. Służą tej profetycznej misji ody i elegie będące szczytowym osiągnięciem niemieckiej poezji. Dramatyczny proces formowania myśli w odkrywczym języku poetyckim, który stał się źródłem inspiracji dla potomnych, poświadczają w obecnym wydaniu kolejne wersje hymnów, utwory nieukończone i luźne fragmenty. Zamykają zbiór zapisy poetyckie z drugiej połowy życia Hölderlina, trzydziestu pięciu lat mieszkania w tybińskiej wieży. Wydanie Poezji zebranych przygotował prof. Andrzej Lam, ich tłumacz i komentator. Zawiera biografię poety, metryki i objaśnienia tekstów, indeksy tytułów i incipitów niemieckich. Przeznaczone jest zarówno dla badaczy poezji Hölderlina i studentów, jak dla wszystkich zainteresowanych jej ciągle na nowo rozpoznawanym fenomenem. Ukazuje się dzięki finansowemu wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Książka "Frierdich Holderlin. Poezje zebrane" - Andrzej Lam (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Akademia Humanistyczna im Aleksandra Gieysztora. Książka posiada 536 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]