pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Francja wobec powstania kościuszkowskiego - okładka książki
książka:

Francja wobec powstania kościuszkowskiego w świetle relacji dyplomatów pruskich

autor: Henryk Kocój

Dane szczegółowe:

Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Opis:

Niniejsza publikacja przedstawia stosunki polsko-francuskie doby targowicy, sejmu grodzieńskiego i powstania kościuszkowskiego na szerokim tle wydarzeń międzynarodowych. Przy analizie tych problemów wykorzystano zarówno zasoby archiwów krajowych, jak i zagranicznych - a zwłaszcza korespondencję dyplomatów pruskich z Warszawy, Petersburga, Wiednia i Konstantynopola z Fryderykiem Wilhelmem II. Dzięki tym relacjom możemy prześledzić antypolską politykę dworów ościennych, które zmierzały konsekwentnie do całkowitego rozbioru Rzeczypospolitej.

W pracy szczegółowo omówiono między innymi kontakty przedstawicieli emigracji drezdeńsko-lipskiej z rządem francuskim. Dokładnie została zobrazowana egoistyczna polityka ówczesnych władz Republiki Francuskiej, a także bezskuteczne zabiegi polskiej dyplomacji.

Wartość naukową pracy podnoszą zamieszczone w niej źródłowe aneksy, a zwłaszcza mało znany rękopis o rewolucji francuskiej i stosunku do niej mocarstw europejskich.
W książce przedstawiono również korespondencję Katarzyny II z Fryderykiem Wilhelmem II, pochodzącą z 1793 i 1794 roku. Świadczy ona o serdecznych stosunkach łączących władców Rosji i Prus.

Za niezwykle cenne należy uznać także listy posła pruskiego, Fryderyka Wilhelma Knobelsdorffa, pisane z Konstantynopola w 1794 roku, z których dowiadujemy się wiele nowego o działalności życzliwego Polsce posła francuskiego, Marie Louisa Descorchesa, który starał się bezskutecznie nakłonić Turcję do wojny z Rosją i do poparcia polskiego powstania.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Henryk Kocój - autor m.in.:

Produkty podobne:

Piątek, 20 Kwietnia 2018 roku.