pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Filozofia seksu

Autor książki:

Igor Primoratz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 68x238 mm
EAN: 978830116905301
ISBN: 978-83-0116-905-3
Data: 2012-03-21
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Co jest najważniejsze w seksie - jakie wartości, jaki cel Prokreacja Przyjemność Miłość Komunikacja A może seks to po prostu seks i nie ma potrzeby doszukiwania się w nim żadnego pozaseksualnego sensu.

Co jest normalne w seksie Czy w ogóle jest coś normalnego lub nienormalnego Czym zatem jest perwersja Co złego albo co dobrego w różnych formach relacji seksualnych: w małżeństwie, w związkach homoseksualnych, w prostytucji - a nawet w pedofilii, relacji obarczonej najsilniejszym społecznym potępieniem. Filozofia seksu, pierwsza tego typu książka w Polsce, bada otwarcie wszystkie te problemy. Jest to przegląd najważniejszych koncepcji seksu i seksualnych związków oraz sposobów ekspresji seksualnej. Autor zwięźle, spokojnie i jak najbardziej obiektywnie rozważa kontrowersyjne zagadnienia. Z zacięciem prawdziwego racjonalisty przygląda się po kolei argumentom za i przeciw różnym seksualnym wzorcom. Przytacza wywody filozofów zajmujących się tą problematyką. Zadaje proste etyczne pytania o praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z danego podejścia do seksu - seksu jako narzędzia do stworzenia rodziny, do osiągnięcia przyjemności, do porozumiewania się lub do czystej ekspresji seksualności.

Druga część książki to analizy najważniejszych problematycznych zagadnień: prostytucji, homoseksualności, pedofilii czy gwałtu. Autor pokazuje, że czas jednoznacznego bezrefleksyjnego potępienia dla tradycyjnie bulwersujących zjawisk seksualnych minął. Mamy oczywiście prawo odrzucać w naszym prywatnym życiu różne przejawy seksualności, ale bądźmy świadomi faktów - dotyczących na przykład poczucia godności prostytutek lub seksualności dzieci. Igor Primoratz przedstawia te fakty rzeczowo, racjonalnie, uczciwie, i choć można się nie zgadzać z jego wnioskami, warto się zapoznać z całą argumentacją.

Igor Primoratz jest profesorem na Uniwersytecie w Melbourne, zajmuje się etyką teoretyczną i stosowaną oraz antropologią. Ostatnio jego zainteresowanie skupia się na kwestiach takich jak patriotyzm, etyka wojny i tolerancja. Jest też autorem książek i artykułów o karze, pedofilii, terroryzmie i nacjonalizmie.

"Jedna ostatnia uwaga na temat feministycznej krytyki prostytucji: pozostaje ona w sprzeczności z tym, co mówią o swoim zajęciu prostytutki, które organizują się w walce o swoje prawa. (...) Wraz z rozwojem w ostatnich dwóch dekadach międzynarodowych ruchów na rzecz praw prostytutek pojawiły się nowe możliwości wyrażania ich stanowiska na temat zagadnień dotyczących ich pracy i życia. Ten postęp jest szczególnie znaczący w świetle faktu, że historycznie rzecz ujmując, uczestnicy debat poświęconych prostytucji oraz sposobowi, w jaki społeczeństwo powinno się nią zajmować, zazwyczaj przyjmowali protekcjonalną postawę wobec prostytutek. Sądzili, że wypowiadają się w ich imieniu, nie czyniąc żadnego wyraźnego wysiłku, aby umożliwić im mówienie własnym głosem. Aktywne politycznie prostytutki za zwyczaj żywią do nich za to urazę, podobnie jak za pogląd, że ich zawód jest z konieczności poniżający i nigdy nie jest dobrowolny oraz że ich praca i życie są zawsze przykładem patologii społecznej. Wedle Statement on Prostitution and Feminism, które wydano na Drugim Światowym Kongresie Dziwek w 1986 roku, wiele prostytutek utożsamia się z wartościami feministycznymi, takimi jak niezależność, autonomia finansowa, seksualne samookreślenie, osobista siła i kobieca więź. Zarazem jednak prostytutki odrzucają wsparcie, które wymaga od nich porzucenia prostytucji, sprzeciwiają się traktowaniu ich jako symboli opresyjnych zachowań i domagają się uznania jako pracownice".

Książka "Filozofia seksu" - Igor Primoratz - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2012 r.