pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Federalizm. Teorie i koncepcje

Autor książki:

Wiesław Bokajło

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 344 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788322918319
ISBN: 83-229-1831-3
ISSN: 0239-6661
Data: 2005-01-17
Cena wydawcy: 26.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Efektem końcowym procesów integracji regionalnych - zakładając konsekwencje logiczne takich procesów, podporządkowanych różnoas-pektowej zasadzie korzyści - są federacje. W procesie rozwoju idei federacji pojawiały się różne modele federacji: amerykański, zdominowany przez hamiltonowską teorię silnego, efektywnego rządu centralnego, w którym to modelu zakłada się daleko idącą autonomię władz stanowych; brytyjski, koncentrujący się na próbach ratowania jedności brytyjskiego Commonwealthu; rosyjski, obciążony tradycją "federalizmu sowieckiego", w którym, usiłując zachować wielonarodowe państwo, mechanicznie stosuje się "elementy ideologii europejskiej". W utopijnych modelach Europy kontynentalnej federację europejską/światową postrzegano jako sposób na urzeczywistnienie stanu wiecznego pokoju, dobrobytu, równości i tolerancji. Za źródło niepowodzeń w realizacji tych zamierzeń uznawano zasadę samostanowienia narodów. W propozycji "subsydiarnej" Unii Europejskiej federalizm jest polityczną zasadą organizacyjną, uwzględniającą efektywne funkcjonowanie ponadnarodowego, federalnego rządu, który jest podporządkowany zasadzie władzy subsydiarnej, związanej z imperatywem kontroli demokracji pluralistycznej (opartej na systemie partii politycznych) przez rozwinięte społeczeństwo obywatelskie, czyli system związków publicznoprawnych - począwszy od gminy, a skończywszy na poziomie ogólnoeuropejskim. Zgodnie z tą propozycją federacji zostałaby przyznana tylko subsydiama właściwość regulacyjna i władza porządkująca wobec włączonych do niej części narodowej, regionalnej i społecznej struktury. Federalizm jest mocno osadzony w tradycyjnej polskiej myśli politycznej i federacyjnej strukturze I Rzeczypospolitej. Począwszy od połowy XVIII wieku powstawały różne polskie modele bezpiecznego i demokratycznego porządku Europy. Te konstruktywne propozycje i inicjatywy -dotyczące również regionalnej federacji środkowoeuropejskiej - skończyły się w PRL w 1949 roku. Zadecydowała o tym Moskwa. Federalizm był jednak obecny w myśli politycznej polskich ugrupowań emigracyjnych i polskiej demokratycznej opozycji politycznej - choć postrzegany najczęściej jako odległa perspektywa polityczna, której początkiem byłyby różne formy konfederacji.

Książka "Federalizm. Teorie i koncepcje" - Wiesław Bokajło (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

Wstęp (W. Bokajło); Część I. Teorie i rozwój federalizmu - pojęcia i zasady: 1. Federalizm - rozwój idei i niektóre teorie (W. Bokajło), 2. Polityczno-prawne zagadnienia federalizmu rosyjskiego (A. Czajkowski); Część II. Polskie koncepcje federacyjne: 1. Historyczne tło polskiego federalizmu (W. Bokajło), 2. Federalizm i integracja europejska w myśli politycznej socjalistów polskich (1922-1939) (J. Juchnowski), 3. Od partykularyzmu do uniwersalizmu. Polskie koncepcje międzynarodowej integracji politycznej w latach 1939-1945. Zarys problematyki (P. Grabowiec), 4. Środkowoeuropejskie tendencje federacyjne po II wojnie światowej (1945-1949) (Tadeusz Marczak); 5. Federalizm w myśli politycznej polskich ugrupowań emigracyjnych po II wojnie światowej (M.S. Wolański), 6. Federalizm europejski w koncepcjach polskiej opozycji politycznej (1976-1989) (K. Rogaczewska).