pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ekonomika gospodarki ściekowej na wsi

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 125 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786493
ISBN: 978-83-7378-649-3
Data: 2011-11-09
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wstęp
Praca składa się z czterech części analitycznych w rozdziałach z numerami od 2 do 5.W rozdziale drugim omówiono podstawowe pojęcia związane z wiejską infrastrukturą ściekową w świetle teorii infrastruktury. Obszerną część rozdziału zajmuje przedstawienie aspektów rozwoju wiejskiej infrastruktury ściekowej w kontekście unijnej i polskiej polityki ochrony środowiska. Rozdział ten zawiera również analizy związane ze stanem i przemianami ilościowymi infrastruktury ściekowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich.
W rozdziale trzecim przedstawiono ogólne koncepcje techniczne rozwiązań w gospodarce ściekowej w kontekście ich efektywności kosztowej na terenach z rozproszoną zabudową. Dokonano tu wstępnego porównania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych poszczególnych rozwiązań technicznych, jak: podstawowe rodzaje kanalizacji w połączeniu ze zbiorczymi oczyszczalniami ścieków, różne typy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zbiorniki bezodpływowe wraz z transportem nieczystości wozami asenizacyjnymi.
Rozdział czwarty zawiera opis studiów przypadków gmin, które zgodziły się poddać szczegółowym badaniom gospodarkę ściekową na swoim terenie. W pierwszej części zaprezentowano analizę wariantową kosztów budowy i eksploatacji systemu ściekowego w części gminy Gręboszów (woj. małopolskie). Rozpatrzono w sumie dziewięć wariantów technicznych rozwiązania problemu unieszkodliwiania ścieków bytowych w trzech miejscowościach tej gminy, które nie posiadały infrastruktury ściekowej. W drugiej części zamieszczono analizę deskryptywną gospodarki ściekowej dziesięciu gmin uczestniczących w badaniach.
Piąty rozdział pracy jest próbą wskazania modelu gospodarki ściekowej dla terenów niezurbanizowanych. Rozważania rozpoczynają się od zdefiniowania problemu zbiorowej potrzeby oczyszczania ścieków w kontekście jej realizacji przez gminę za pomocą systemów indywidualnych. Następnie zaprezentowano krytyczną analizę przyjętej w praktyce gospodarczej granicy stosowania systemów kanalizacyjnych na terenach z rozproszoną zabudową. Ostatnia część opracowania koncentruje się nie tylko na omówieniu stosowanych modeli ekonomiczno-organizacyjnych partnerstwa pomiędzy gminą a mieszkańcami w zakresie budowy i eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków, lecz również przedstawia koncepcję nowatorskiego modelu tworzenia komunalnych systemów przydomowych oczyszczalni ścieków, który dla mieszkańców terenów wiejskich może połączyć wygodę użytkowania sieci kanalizacyjnych ze względnie niskim kosztem eksploatacyjnym przydomowych oczyszczalni ścieków.

Książka "Ekonomika gospodarki ściekowej na wsi" - Marek Goleń, Grzegorz Maśloch, Tomasz Warężak, Marek Ziółkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 125 stron i została wydana w 2011 r.