pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Edward Gierek. Źródła sukcesu i klęski

Autor książki:

Edward Karolczuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Aspra
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
EAN: 9788382091892
ISBN: 978-83-8209-189-2
Data: 2022-06-20
30.88  39.00  8.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Na podstawie kilku wybranych problemów pokazuję, że polityka w czasie dekady Gierka, wbrew pozorom, nie trzymała się ani ducha, ani litery marksizmu. Była to polityka czysto pragmatyczna, która odniosła jednak wielkie sukcesy. Polska rozwijała się wówczas w tempie niespotykanym we wcześniejszej historii. Ekipa Gierka zaciągnęła wielkie kredyty, jak na ówczesne czasy i sposoby rozliczania długów, ale wiele za nie wybudowała. Obecnie dług publiczny jest kilkanaście razy większy, a efekty inwestycyjne mniej niż skromne.

[...] W wielu publikacjach Gierek powraca jak pewien towar marketingowy. Do kin trafił nawet pełnometrażowy film fabularny "Gierek", w którym próbuje się spojrzeć na niego niejako przez dziurkę od klucza. Ale jak to dziurka - kluczem do Gierka nie jest.

[...] Wbrew tytułowi modnej książki Janusza Rolickiego Przerwana dekada uważam, że dekada Gierka była "skończona", i to zbyt późno... To, do czego doprowadziła polityka ekipy Gierka, należy odróżnić od stanu gospodarki za czasów ekipy Kani i Jaruzelskiego. Trzeba też widzieć i to, że podobne sprzeczności wewnętrzne zadecydowały o klęsce systemu "socjalistycznego" 10 lat później.

Ze wstępu

Książka "Edward Gierek. Źródła sukcesu i klęski" - Edward Karolczuk - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Aspra. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2022 r. Cena 30.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]