pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dziennik (wybór)

Autor książki:

Soren Kierkegaard

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Oprawa: miękka
Ilość stron: 476 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788387703981
ISBN: 83-87703-98-2
Data: 2006-03-03
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Obecnie wielu badaczy myśli Sørena Kierkegaarda (1813-1855) zgadza się z poglądem, że Papirer są niezbędnym źródłem poznania całości poglądów tego filozofa i teologa. Dziennik, bo tak nie całkiem dosłownie przekładamy duńskie Papirer, jest centralnym ogniwem, a zarazem zwornikiem dla dzieł pseudonimowych i tzw. mów budujących. Zawiera olbrzymią ilość prywatnych notatek, których za życia Kierkegaard nikomu nie pokazywał ani też nie zamierzał wydawać. Mimo to przewidywał, że ktoś je wyda w przyszłości - czego zresztą nie zakazywał. [...]
Dziennik jest kluczem do całej twórczości Kierkegaarda z kilku powodów:
1. Pisany był przez całe dorosłe życie autora, tj. od 18 roku życia (pierwsze notatki pochodzą z 1831 r.) do niemal ostatnich dni przed śmiercią (ostatnia notatka pochodzi z 25 września 1855 r., a Kierkegaard zmarł 11 listopada 1855 r.). Kierkegaard zanotował w nim wszystkie istotne wydarzenia ze swojego życia: spotkania, rozmowy, reakcje prasy na jego publikacje, swoje reakcje na opinie innych itd.
2. Podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem, nie pseudonimem, wypowiadał swoje poglądy i swój stosunek do poglądów autorów pseudonimowych. Bez uwzględnienia tej relacji, w czym pomoc Dziennika jest niezbędna, nie można prawidłowo ustalić poglądów Kierkegaarda na temat wielu kluczowych problemów. [...]
3. W Dzienniku daje się prześledzić, choć nie jest to rzeczą łatwą, duchowy i intelektualny rozwój samego Kierkegaarda, a wraz z nim ewolucję głównych idei filozoficznych i religijnych. Autor Dziennika w tym względzie nie był podobny do Kartezjusza, który swe Medytacje zredagował po latach przemyśleń. O wiele bardziej podobny był do Husserla, który każdą myśl na bieżąco zapisywał na fiszkach.
4. W Dzienniku pojawia się wiele idei, jakby w zarodku, które jednak nigdy potem nie zostały rozwinięte. Wiele innych natomiast pod postacią pierwszych szkiców dało początek takim dziełom jak: Okruchy filozoficzne, Bojaźń i drżenie czy Pojęcie lęku" (z Przedmowy).

Książka "Dziennik (wybór)" - Soren Kierkegaard - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL.