pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Dzieje kultu bł. Jakuba Strzemię w XX wieku
Książki »
Tytuł książki:

Dzieje kultu bł. Jakuba Strzemię w XX wieku

Autor książki:

ks. Stanisław J. Burda

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 356 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373064287
ISBN: 978-83-7306-428-7
Data: 2009-06-22
50.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jakub Strzemię (Strepa) - zakonnik, organizator życia kościelnego i arcybiskup metropolita halicki, opiekun ubogich - żył w czasach, gdy wschodnie ziemie Rzeczypospolitej doświadczały najazdów tatarskich, a relacje między Kościołem łacińskim i prawosławnym nie były wolne od napięć. Uczynił wiele dla obrony spraw polskich na Kresach. Podjął starania o przeniesienie siedziby metropolii halickiej do Lwowa. Jest patronem m.in. tego miasta, archidiecezji lwowskiej oraz krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych. Jego wszechstronna działalność i ogromne zasługi nie są dziś szerzej znane.
Niniejsza publikacja, ukazująca się w 600. rocznicę śmierci Błogosławionego, zawiera bardzo bogatą dokumentację źródłową. Autor wykorzystał także liczne opracowania naukowe oraz świadectwa pobożności ludowej, które przedstawiają różne formy i przejawy kultu bł. Jakuba Strzemię w ciągu ostatnich 100 lat. Książka może się przyczynić do upowszechnienia tego kultu poza dotychczasowymi miejscami, także w innych diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Przybliża tę nieco zapomnianą obecnie postać współczesnym pokoleniom i ukazuje jako wciąż aktualny wzór osobowy.
Z recenzji ks. drą hab. Czesława Krakowiaka, prof. KUL Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawia II
Rozprawa, oparta na bogatej bazie źródłowej i bibliograficznej, ma charakter interdyscyplinarny. Podsumowuje dotychczasowe badania naukowe, podejmowane przez uczonych różnych specjalności nad osobą i dziełem bł. Jakuba Strzemię oraz nad jego kultem w XX wieku. Jest to studium hagiograficzne, a zarazem historyczne (m.in. z zakresu historii sztuki). Książka adresowana jest nie tylko do profesjonalistów (teologów, hagiografów i historyków), ale i do osób, które interesują się dziejami Kościoła i kultury religijnej w Polsce.
Z recenzji prof. drą hab. Eugeniusza Sakowicza Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Książka "Dzieje kultu bł. Jakuba Strzemię w XX wieku" - ks. Stanisław J. Burda - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 356 stron i została wydana w 2009 r. Cena 50.01 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Czyściec - okładka książki

Czyściec

o. Józef Witko OFM
Produkty podobne:
Od Vixdum Poloniae unitas do Totus - okładka książki

Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae...

Jarosław Wasilewski, Waldemar F. Wilczewski (red.)
Staropolskie piśmiennictwo hagiograficzne. - okładka książki

Staropolskie piśmiennictwo hagiograficzne. Tom...

s. Aleksandra Witkowska OSU, Joanna Nastalska
Ormiański pasterz Lwowa ksiądz - okładka książki

Ormiański pasterz Lwowa ksiądz arcybiskup Józef...

Włodzimierz Osadczy, ks. Mirosław Kalinowski, Marko Jacov (red.)