pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Dysforia i niezgodność płciowa. Kompendium dla praktyków

Dane szczegółowe:
Wydawca: PZWL
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 278 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788320060294
ISBN: 978-83-2006-029-4
Data: 2020-06-24
Cena wydawcy: 149.00 złpozycja niedostępna

Dysforia i niezgodność płciowa. Kompendium dla praktyków - opis książki:

Oddajemy w Państwa ręce książkę poświęconą tematyce dysforii i niezgodności płciowej. Oba te zjawiska są, jak się wydaje, częstym doświadczeniem osób transpłciowych, które z ich powodu poszukują specjalistycznej pomocy. Jest to jednocześnie obszar wiedzy i praktyki klinicznej podlegający w okresie ostatnich lat niezwykle dynamicznym i rozległym przemianom. Dotyczą one zarówno teorii, praktyki i języka, jak również postaw społecznych.

Z Przedmowy
Doświadczenie innej - niż przypisana przy urodzeniu płci - przestało być rozumiane przez specjalistów jako zaburzenie psychiczne wymagające terapii, a uwaga klinicystów przeniesiona została na stan uporczywej rozbieżności między własnym ja, ciałem i rolą społeczną.

Ta rozbieżność doświadczana bywa niezwykle boleśnie jako cierpienie utrudniające funkcjonowanie (dysforia płciowa) lub w postaci poczucia niespójności między wewnętrznym przeżywaniem swojej płci, a realnością cielesną i społeczną (niezgodność płciowa). Obie sytuacje mają status diagnoz medycznych - odpowiednio w DSM-5 (APA, 2013) i ICD-11 (WHO, 2018).

Nowoczesne spojrzenie na problematykę jest niezwykle mało znane w Polsce. Specjaliści i różne ośrodki nie zawsze znają i stosują najnowsze standardy, dlatego publikację należy uznać za niezbędną na rynku wydawniczym.

Mocną stroną książki jest zarówno ogromna wiedza autorów, ich działalność naukowa, dydaktyczna, jak i doświadczenie nabywane w codziennej praktyce klinicznej, prowadzenie oceny i kwalifikacji pacjentów do tranzycji medycznej i formalno-prawnej, czy tworzenie grup wsparcia dla osób transpłciowych i ich rodzin.

Publikacja z pewnością zainteresuje lekarzy, psychologów, seksuologów, psychoterapeutów, socjologów i prawników, a także studentów.

Książka „Dysforia i niezgodność płciowa. Kompendium dla praktyków” - oprawa twarda - Wydawnictwo PZWL.

Książka posiada 278 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dysforia i niezgodność płciowa. Kompendium dla praktyków"