pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Dyplomacja Dyplomaci Prus Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Dyplomacja Dyplomaci Prus Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 224 s.
EAN: 9788323345299
ISBN: 978-83-2334-529-9
Data: 2019-06-08
pozycja niedostępna

Dyplomacja Dyplomaci Prus Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku - Henryk Kocój - opis książki:

Prof. Henryk Kocój jest wybitnym, acz ciągle niedocenianym w pełni znawcą i badaczem okresu Sejmu Wielkiego oraz insurekcji kościuszkowskiej. Nie chcę być posądzony o gołosłowność stwierdzenia, iż Autor publikacji opartych na żmudnych badaniach dokumentów dyplomatycznych i innych źródeł dotyczących tejże właśnie epoki w dziejach naszego państwa i narodu, spoczywających w archiwach m.in. niemieckich, austriackich i francuskich, do których w większości sięgnął jako jeden z pierwszych historyków polskich, nie jest w pełni w Polsce doceniany. Podam więc jako przykład, że wiele opracowań rzucających nowe światło na europejski kontekst polityczny działań wielkich reformatorów I Rzeczypospolitej zmuszony był wydawać własnym sumptem.

Książka prof. Kocója Dyplomaci Prus, Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku jest w całości poświęcona perfidnej grze dyplomatycznej trzech ówczesnych mocarstw. Jej dominantę stanowią zagadnienia związane z ówczesną polityką Fryderyka Wilhelma II. Praca jest rzeczowa i ma par excellence charakter źródłowy. Autor przez kilka lat prowadził wnikliwe kwerendy w archiwach Drezna, Merseburga, Paryża i Wiednia. Jako najwybitniejszy w Polsce znawca polityki państw zaborczych wobec Polski w dobie Sejmu Czteroletniego, opierając się na olbrzymim materiale archiwalnym, przedstawia ich matactwa i rzeczywiste intencje oraz działania mające na celu zniszczenie drugiej w kolejności konstytucji na świecie. Największą zaletą tej książki jest ukazanie stosunku Prus, Austrii i Rosji do polskiej ustawy zasadniczej jako potencjalnego zagrożenia dla tych absolutystycznych monarchii, nie z perspektywy Warszawy, lecz przede wszystkim Berlina.

Seweryn A. Wisłocki

Książka „Dyplomacja Dyplomaci Prus Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 224 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dyplomacja Dyplomaci Prus Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja..."
Henryk Kocój - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: