pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Nauka a wartości. Aksjologia nauki
Nauka a wartości. Aksjologia nauki 40.91 zł pozycja dostępna!
książka:

Dynamika dialogów w ujęciu formalnym

Dane szczegółowe:
Wydawca: IFiS PAN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 242 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376831046
ISBN: 978-83-7683-104-6
Data: 2015-09-17
Cena wydawcy: 21.00 złpozycja niedostępna

Dynamika dialogów w ujęciu formalnym - Katarzyna Budzyńska, Magdalena Kacprzak, Anna Sawicka, Olena Yaskorska - opis książki:

Książka jest znaczącym dokonaniem w badaniach prowadzonych przez niezwykle prężnie działającą Polską Szkołę Argumentacji. Autorki przedstawiają rekonstrukcje logiki dialogowej Lorenzena oraz dialektyki formalnej Hamblina, twórczo wykorzystując języki opisu dialogowego Prakkena, a więc ich rozprawa istotnie wzbogaca zarówno teoretyczne badania argumentacji, jak też metateorię tych badań. Podane w rozprawie rozwiązania pozwalają precyzyjnie ujmować nie tylko wzajemną krytykę stanowisk uczestników dialogów, ale także ocenę siły przejść inferencyjnych w argumentacjach. Umożliwiają również eliminację błędów argumentacji, uwzględniają zasady uczciwej dyskusji krytycznej, pozwalają na uzyskanie przez uczestników sporu wiedzy o tym, które z użytych reguł są poprawne. Sumując, książka jest bogata merytorycznie oraz napisana ze szczególną dbałością o poprawność metodologiczną, ukazuje również, jak skuteczna w badaniach argumentacji jest symbioza logiki, lingwistyki oraz informatyki.

Jerzy Pogonowski (Zakład Logiki Stosowanej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
Pierwsza w języku polskim książka przedstawiająca nurt formalny badań nad racjonalnym dialogiem. Bardzo dobrze przemyślana i napisana, powinna podziałać inspirująco na każdego badacza argumentacji. Autorki niezwykle precyzyjnie, a jednocześnie jasno i przystępnie prezentują najważniejsze systemy dialogowe rozwijając je w pomysłowy, oryginalny sposób. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z filozofią formalnej analizy dialogu i osiągniętymi w tej dziedzinie wynikami w zakresie opisu dialogu, ustalania norm poprawności oraz identyfikacji błędów logicznych. Jest to najnowszy projekt zrealizowany w ramach serii wydawniczej ARGDIAP (www.argdiap.pl), stawiającej sobie za cel popularyzację współcześnie rozwijanej na świecie teorii argumentacji.

Krzysztof Szymanek (Zakład Logiki i Metodologii, Uniwersytet Śląski)
Książka przybliża polskiemu Czytelnikowi problematykę formalnych systemów dialogowych - ważnego nurtu we współczesnych badaniach nad argumentacją, w ramach którego próbuje się w formalny sposób opisać problematykę pewnych procesów komunikacyjnych. Dokonana - w rozwiniętym przez Autorki formalizmie Prakkena - rekonstrukcja logiki dialogowej Lorenzena i dialektyki formalnej Hamblina umożliwia spójne porównanie ich mocnych i słabych stron. Praca ma wszelkie dane po temu, aby w polskim piśmiennictwie, poświęconym formalnym systemom dialogowym, stać się pozycją bardzo znaczącą.

Mariusz Urbański (Zakład Logiki i Kognitywistyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

Książka „Dynamika dialogów w ujęciu formalnym” - oprawa miękka - Wydawnictwo IFiS PAN.

Książka posiada 242 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dynamika dialogów w ujęciu formalnym"
Katarzyna Budzyńska, Magdalena Kacprzak, Anna Sawicka, Olena Yaskorska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: