pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dwa życia Yana. Historia Jana Majznera-Michalskiego

Autor książki:

Aleksandra Pluta

Dane szczegółowe:
Wydawca: Żywosłowie
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788396202772
ISBN: 978-83-9620-277-2
Data: 2022-11-07
29.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Yan Michalski, wielkie nazwisko kultury brazylijskiej, urodzony w 1931 roku w Częstochowie jako Jan Majzner, w Brazylii stał się jednym z najważniejszych krytyków teatralnych XX wieku. W czasach dyktatury wojskowej krytycznie przyglądał się interwencjom organów władzy w brazylijską produkcję artystyczną. Nigdy nie zabrakło mu odwagi, by głośno mówić o nadużyciach ze strony aparatu cenzury.

Polskę opuścił po drugiej wojnie światowej, podczas której stracił całą najbliższą rodzinę. Po przybyciu do Rio de Janeiro o swoim dzieciństwie mówił mało i niechętnie. W jednym z wywiadów na pytanie dziennikarza dotyczące jego wojennych losów Yan odpowiedział zwięźle: Moje dzieciństwo było podobne do tego opisanego przez Annę Frank. Również od najbliższych mu przyjaciół i współpracowników można do dziś usłyszeć co najwyżej jedno krótkie zdanie: Yan musiał ukrywać się w szafie. Dopiero niedawne odkrycie korespondencji wysyłanej z częstochowskiego getta przez jego matkę pozwala zapoznać się z okresem jego dzieciństwa. Historia wojennych losów Yana, odkryta trzydzieści lat po jego śmierci, daje nowe spojrzenie na jego brazylijską twórczość.

Książka "Dwa życia Yana. Historia Jana Majznera-Michalskiego" - Aleksandra Pluta - oprawa miękka - Wydawnictwo Żywosłowie. Książka posiada 300 stron i została wydana w 2022 r. Cena 29.20 zł. Zapraszamy na zakupy!