pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl. Tom 3. Koniec

Autor książki:

Franz Stuckheil

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fort
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 94 s.
Wymiar: 240x160 mm
EAN: 9788361832010
ISBN: 978-83-6183-201-0
Data: 2006-10-05
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Trzecia, ostatnia część opracowania F. Stuckheila dotycząca drugiego obleżenia Twierdzy Przemyśl dotychczas nigdy nie była publikowana. Owszem, tekst ukazał się w wiedeńskim czasopiśmie Militärwissenschaftliche und Technische Mitteilungen, jednak z uwagi na tematykę został bardzo mocno okrojony. Redakcja periodyku całkowicie usuneła część pracy dotyczącą nieudanej próby przebicia się z Twierdzy Przemyśl. Jednym zdaniem nadmieniono, że taka próba miała miejsce.
Czując niedosyt, ponieważ zakładaliśmy, że w trzeciej części wiodącym tematem będzie właśnie próba przebicia się w ostatnich dniach przed kapitulacją twierdzy, sięgnęliśmy do oryginalnego maszynopisu, przechowywanego w Archiwum Wojennym w Budapeszcie. Czytelnik może się przekonać w trakcie lektury niniejszej publikacji, że pozbawiając ją opisu próby przebicia się praca bardzo ucierpiała.
Można jedynie przypuszczać, że redakcja pierwszego wydania z 1926 r. ocenzurowała tekst powodowana niechęcią do publikacji tekstu opisującego ewidentną klęskę załogi twierdzy.
"Heroiczny" ostatni zryw wojsk austro-węgierskich zamkniętych w Twierdzy Przemyśl całkowicie się nie powiódł. Doprowadził do znacznych strat w ludziach, załamał morale wojsk i finalnie przyspieszył kapitulację. Zarówno w poczynaniach AOK, jak i komendy twierdzy widoczny jest chaos, błędy logistyczne, co zresztą kilkakrotnie wytyka sam Stuckheil.
Redakcja chciałaby podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej ksiażki w pełnej, nie okrojonej wersji. Przede wszystkim Tiborowi Szabo za dostarczenie oryginalnego maszynopisu, ale również naszemu tłumaczowi Marcinowi Wichrowskiemu i osobom zajmującym się korektą tłumaczenia, to jest Alicji Szulc, Łukaszowi Chrzanowskiemu i Grzegorzowi Klebowiczowi.
Nadmienić warto, że w zbiorach Redakcji znajdują się jeszcze dwa obszerne teksty F. Stuckheila: Strategiczna rola Twierdzy Przemyśl oraz Twierdza Przemyśl w okresie przygotowań wojennych. Mamy nadzieję, że uda się je w przyszości również opublikować.

Książka "Drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl. Tom 3. Koniec" - Franz Stuckheil - oprawa miękka - Wydawnictwo Fort. Książka posiada 94 stron i została wydana w 2010 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]