pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Desakralizacja kultu religijnego i świąt religijnych w Polsce

Autor książki:

Józef Baniak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nomos
Oprawa: miękka
Ilość stron: 536 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788360490419
ISBN: 978-83-6049-041-9
Data: 2007-11-23
Cena wydawcy: 50.40 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Recenzowana praca wynikami badań, bogatymi zestawieniami tabelarycznymi dokumentuje dokonujące się współcześnie zmiany i przewartościowania w życiu religijnym Polaków. Polscy katolicy coraz częściej sięgają do wzorców zaczerpniętych z kultury Zachodu i z Ameryki. Święta religijne stają się głównie okazją do spotkań rodzinnych i towarzyskich, do wspólnego "biesiadowania”. Praca pokazuje jacy jesteśmy, co oznacza polski katolicyzm, jaka jest jego specyfika, co w nim wieczne i trwałe, a co ulotne i zmienne. W tym upatruję zaletę recenzowanej pracy. Jestem przekonana, że chętnie do niej sięgną nie tylko profesjonaliści – socjologowie, religioznawcy i teologowie, ale także praktycy życia religijnego – duszpasterze organizujący i odpowiedzialni za życie parafialne, a przede wszystkim osoby, które będą chciały skonfrontować własną religijność z innymi wyznawcami.
Z recenzji prof. Marii Libiszowskiej-Żółtkowskiej Przedłożona mi do opinii praca stanowi niezwykle obszerne i imponujące studium, obejmujące swym zakresem analizę materiału pozyskanego w rozlegle zakrojonych badaniach, prowadzonych z zastosowaniem rozległej aparatury i narzędzi. [...] Jakie najważniejsze wnioski płyną z rozległych badań prezentowanych w publikacji? [...] W ocenie Autora, dokonuje się desakralizacja świąt pierwotnie w zdecydowanej mierze religijnych. Strefa profanum zagarnia w świadomości katolików w Polsce coraz większe obszary przypisane ze swej istoty do religii. Autor wnikliwie i dokładnie śledzi ową desakralizację w kolejnych rozdziałach.
Z recenzji prof. Włodzimierza Pawluczuka

Książka "Desakralizacja kultu religijnego i świąt religijnych w Polsce" - Józef Baniak - oprawa miękka - Wydawnictwo Nomos.