pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Demon Maxwella. Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu

Autor książki:

Robert Piotrowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 332 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788361203650
ISBN: 978-83-6120-365-0
Data: 2012-03-28
34.58  47.00  12.42 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Demon Maxwella jest jednym z najciekawszych eksperymentów myślowych w historii fizyki, o niemal półtorawiecznej historii.

Polega on na wyobrażeniu sobie czynnika (mechanizmu lub istoty inteligentnej) działającego na poziomie molekularnym i zdolnego do sortowania molekuł gazu ze względu na kierunek lub prędkość ich poruszania się. Wynikiem działania takiego demona ma być wytworzenie nierównowagi ciśnienia lub temperatury w układzie znajdującym się początkowo w stanie równowagi termodynamicznej. To oznaczałoby sprzeczność z II zasadą termodynamiki, a przeto paradoks sięgający podstaw tej dziedziny fizyki. Książka przedstawia historię i filozofię demona Maxwella na interdyscyplinarnym tle fizyki, biologii, humanistyki i ekonomii.

Robert Piotrowski pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się m.in. logiką stosowaną, filozofią kultury oraz historią filozofii anglosaskiej i polskiej. Poprzednio wydał: Od materii Świata do materii Państwa. Z filozofii Tomasza Hobbesa (Universitas, 2000) Problem filozoficzny ładu społecznego a porównawcza nauka o cywilizacjach (Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2003) Logikę elementarną dla szkół akademickich (Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2005)

Książka "Demon Maxwella. Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu" - Robert Piotrowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 332 stron i została wydana w 2011 r. Cena 34.58 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Robert Piotrowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wokół idei wspólnoty - okładka książki
Wokół idei wspólnoty Zbigniew Stawrowski
Produkty podobne:
Wielkie pytania - okładka książki
Wielkie pytania Franz von Kutschera