pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze...
książka:

Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze średniowiecznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 346 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324217960
ISBN: 978-83-242-1796-0
Data: 2012-11-21
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze średniowiecznej - Roman Mazurkiewicz - opis książki:

Dlaczego w Bogurodzicy najstarszej polskiej pieśni religijnej obok Matki Bożej pojawia się postać św. Jana Chrzciciela jako największego po Maryi orędownika ludzi zwracających się w modlitwie do Chrystusa Na to banalne z pozoru pytanie stara się odpowiedzieć w szerokim kontekście kultury religijnej wieków średnich niniejsza książka. Jej tematem są bowiem narodziny i dzieje Deesis - idei orędownictwa Matki Bożej i św. Jana Chrzciciela jako najważniejszych pośredników pomiędzy Chrystusem-Sędzią a grzeszną ludzkością. Praca ukazuje różnorakie przejawy tego maryjno-joannologicznego prymatu w kulturze średniowiecznej poczynając od Biblii i apokryfów poprzez teksty ojców Kościoła liturgię hymnografię i literaturę aż po ikonografię w której idea Deesis uzyskała swój najpełniejszy wyraz. Szczególną uwagę poświęcono Bogurodzicy - najdawniejszemu świadectwu żywotności idei Deesis w kulturze naszego średniowiecza.

Książka „Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze średniowiecznej” - oprawa miękka - Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Książka posiada 346 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Deesis. Idea wstawiennictwa Bogarodzicy i św. Jana Chrzciciela w kulturze..."
Roman Mazurkiewicz - autor m.in.:
Literackie kosmografie Józefa Barana - okładka książki
Literackie kosmografie Józefa Barana Piotr Borek, Marek Karwala, Roman Mazurkiewicz (red.);
Kokosz panom krakowianom za kolędę - okładka książki
Kokosz panom krakowianom za kolędę dana Roman Mazurkiewicz (red.);