pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Literackie kosmografie Józefa Barana

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 302 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788376389974
ISBN: 978-83-7638-997-4
Data: 2019-05-20
31.84 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Józef Baran zasłużenie zaliczany jest do grona najwybitniejszych spośród żyjących polskich poetów. Należy do pokolenia urodzonego w pierwszych latach powojennych i od ponad półwiecza – bo wtedy zaczęły ukazywać się drukiem jego wiersze – aż do chwili obecnej zyskuje stopniowo coraz większe uznanie, zarówno w ocenach krytyki, jak i w opiniach czytelników.

Generacja chłopskich synów, najczęściej jako pierwsza w swych rodach starająca się zdobyć wykształcenie, spotykała się z niezrozumieniem, a nawet oporami rodzicieli, dla których opuszczenie wsi oznaczało ni mniej, ni więcej tylko zesłanie na poniewierkę, a takiego losu chcieli swym potomkom zaoszczędzić. Tę jakże charakterystyczną sytuację ujmuje celnie Józef Baran w wierszu Drabina:

a jednak musiałeś
roztrzaskać tę ciasną skorupę
wiejskiego widnokręgu
gdzie siedziałeś skulony
jak kurczę w jaju
[…] i na rozstajnej drodze
zwarłeś się ze swoim ojcem
bo widłami zagradzał ci drogę
[…]
musiałeś odejść z węzełkiem podróżnym i nie było dla ciebie powrotu
bo drabinę
po której się wspiąłeś
ktoś odsunął
na zawsze

Książka "Literackie kosmografie Józefa Barana" - Piotr Borek, Marek Karwala, Roman Mazurkiewicz (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 302 stron i została wydana w 2018 r. Cena 31.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.