pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 234 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323230526
ISBN: 978-83-2323-052-6
Data: 2016-07-22
pozycja niedostępna

Opis książki:

Nauka - niegdyś będąca źródłem pewności - dziś nie pełni tej roli w sposób nieproblematyczny. Postęp technologiczny, oprócz nadziei, generuje leki i niepokoje. Patrząc wstecz, nauka przyczyniła się do niewątpliwych sukcesów, ale jednocześnie stworzyła nieznane wcześniej i nie dające się w pełni kontrolować zagrożenia. Ta dwuznaczność prowokuje dwie możliwe reakcje. Pierwsza z nich opiera się na antyracjonalnej krytyce nauki. Druga to przyjęcie pozytywistycznej i scjentystycznej wizji nauki jako nieproblematycznego dobra.

Prezentowana książka jest próbą nakreślenia trzeciej drogi, unikającej czołobitności ujęć scjentystycznych, ale jednocześnie nie popadającej w irracjonalną krytykę. Śledzi różnego rodzaju kontrowersje, obecne również w kontekście polskim (ruch antyszczepionkowy, ADHD, gender) i stara się uchwycić dynamikę tych sporów w perspektywie półperyferyjnej, ukazać kształt jaki omawiane kontrowersje przyjmują, gdy znajdą się na naszym rodzimym gruncie.

Punktem wyjściem są rozwijane studia nad nauka i techniką (science and technology studies - STS), zrywające z uproszczonymi sposobami prezentacji tworzenia wiedzy. Nurt STS, jak i przedstawiana książka, postulują, aby o nauce myśleć jak o wytwarzaniu, majsterkowaniu i zmaganiu się z niepewnością materii. Paradoksalnie, taki "obniżony" sposób mówienia o nauce, pozwala zmniejszyć lęki powodowane przez innowacje naukowe. Bez tego nie będziemy w stanie konkurować z "handlarzami" strachu, niepewności i irracjonalizmu.

Książka "Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych" - Andrzej W. Nowak, Krzysztof Abriszewski, Michał Wróblewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe UAM. Książka posiada 234 stron i została wydana w 2016 r.