pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Czas i trwanie. Studia o Bergsonie
książka:

Czas i trwanie. Studia o Bergsonie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 340 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788301179717
ISBN: 978-83-0117-971-7
Data: 2014-10-01
44.36  49.00  4.64 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Czas i trwanie. Studia o Bergsonie - Barbara Skarga - opis książki:

Studia o Bergsonie to pionierski dla powojennej recepcji filozofii Bergsona w Polsce zbiór tekstów wydany po raz pierwszy w 1982 roku; zarazem książka w dorobku Skargi już nie tylko historyczna, lecz stricte filozoficzna.

Czas i trwanie można więc czytać także jak dramat kostiumowy rozgrywający się w dwóch wymiarach czasowych: historycznym i współczesnym. Ów dramat kostiumowy jest opatrzony pierwszorzędnym dubbingiem. Kant mówi w tej książce głosem Siemka, Husserl - głosem wczesnego Ingardena ( ), Bergsonowi zaś Skarga użycza własnego głosu, wszelako nie bezkrytycznie. ( ) Czyż nie wygląda to tak, jakby Skarga próbowała w ten sposób określić formację umysłową, do której sama należała (Bartosz Działoszyński).

Czym bowiem jest przeszłość Ona trwa, a więc jest obecnością, ona istnieje w dalszym ciągu. Bergson zadał sobie niemało trudu, aby jej istnienia dowieść. Zatem nie nosi na sobie piętna znikomości, nie staje się absolutnie niedostępna. Przeciwnie, Bergson był gotów podkreślać jej działanie w chwili aktualnej. I to samo dotyczy przyszłości, ta bowiem jest w ogóle nie do pomyślenia, przewidzieć jej nie można, prospektywne wyobrażenia są puste, a więc to, co jest przyszłe, w ogóle nie ma sensu, zanim nie stanie się obecnością. Trwanie w ten sposób uzyskuje wbrew zamierzeniom Bergsona tylko jeden wymiar - teraźniejszości. Czas zostaje ogołocony z tego, co dla niego najistotniejsze - z jego upływu. Zapewne Bergson by się bronił przed taką interpretacją, twierdząc, że chciał, przeciwnie, podkreślać ów nieodwracalny bieg czasu, że dostrzegał jakościową różnicę między percepcją a pamięcią, między obecnością i przeszłością.

Książka „Czas i trwanie. Studia o Bergsonie” - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe PWN.

Książka posiada 340 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czas i trwanie. Studia o Bergsonie"
Barbara Skarga - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Lata nauki Wilhelma Meistra - okładka książki
Lata nauki Wilhelma Meistra Johann Wolfgang Goethe
Produkty podobne: