pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki
»
»
»
książka:

Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 130x205 mm
EAN: 9788371647277
ISBN: 978-83-7164-727-7
Data: 2012-06-19
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki - Thomas Urban - opis książki:

O tym, jak bardzo skomplikowane jest niemiecko-polskie sąsiedztwo, także w sferze piłki nożnej, doskonale świadczy pochodzenie strzelców pierwszych bramek na mistrzostwach świata w obu reprezentacjach narodowych: pierwszego gola dla Niemiec strzelił w 1934 roku mający polskie korzenie Stanislaus Kobierski z Düsseldorfu, który podczas wojny przejściowo grał w niemieckim klubie w Warszawie. Pierwszą bramkę dla Polski z kolei strzelił w 1938 roku poznaniak Fryderyk Scherfke, obywatel mniejszości niemieckiej, który później jako żołnierz Wehrmachtu uratował z niemieckiej niewoli kilku swych polskich kolegów klubowych.

Thomas Urban urodził się w roku 1954 w Lipsku, jego rodzice pochodzili z Wrocławia. Po ucieczce rodziny z NRD dorastał w Nadrenii. Studiował romanistykę, slawistykę i historię wschodnioeuropejską w Kolonii, Tours, Kijowie i Moskwie. Od 1988 roku jest korespondentem „Süddeutsche Zeitung” w Polsce, na Ukrainie i Rosji. Ożeniony z Polką pochodzącą z Kresów. Postawił sobie za zadanie przyczynienie się do rozwoju dialogu między dawnymi i dzisiejszymi mieszkańcami terenów położonych na wschód od Odry i Nysy. Jest autorem ośmiu książek, m.in. o Vladimirze Nabokovie oraz stosunkach polsko-niemieckich. Po polsku ukazały się: Niemcy w Polsce (1994), Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie (2003), Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku (2007).

Książka „Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK.

Książka posiada 310 stron i została wydana w 2012 r.

Spis treści:

Przedmowa do wydania polskiego Ciężar historii Podziękowania 1. Skandaliczny mecz w Katowicach 2. Ernest Wilimowski - zapomniany wirtuoz futbolu 3. „Polackenclub” Schalke 04 4. Fryderyk Scherfke - dobry Prusak 5. Kluby okupantów i mecze w konspiracji 6. Koniec żydowskiego sportu 7. Polityczna huśtawka w Zagłębiu Węglowym 8. „Mecz na wodzie” we Frankfurcie 9. Socjalistyczna przyjaźń między narodami 10. Z PRL-u do Bundesligi 11. Darek, Mirek i Poldi - późni przesiedleńcy Indeks nazwisk
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki"