pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. Seria: Reportaż
Tytuł książki:

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. Seria: Reportaż

Autor książki:

Swietłana Aleksijewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788380496859
ISBN: 978-83-8049-685-9
Data: 2018-03-27
26.66  39.90  13.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. Seria: Reportaż - Swietłana Aleksijewicz - opis książki:

"26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku".

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

"Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie." Małgorzata Nocuń
"Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie; bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym; bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas." Krystyna Kurczab-Redlich

Książka „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. Seria: Reportaż” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2018 r. Cena 26.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. Seria: Reportaż"
Swietłana Aleksijewicz - autor m.in.:
Cynkowi chłopcy. Seria: Reportaż - okładka książki
Cynkowi chłopcy. Seria: Reportaż Swietłana Aleksijewicz;
Ostatni świadkowie. Seria: Reportaż - okładka książki
Ostatni świadkowie. Seria: Reportaż Swietłana Aleksijewicz;
Cynkowi chłopcy. Seria: Reportaż - pudełko audiobooku
Cynkowi chłopcy. Seria: Reportaż Swietłana Aleksijewicz;
Cynkowi chłopcy. Seria: reportaż - okładka książki
Cynkowi chłopcy. Seria: reportaż Swietłana Aleksijewicz;
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - pudełko audiobooku
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłana Aleksijewicz;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Moja Arka - okładka książki
Moja Arka Jan Turnau
Poniemieckie - okładka książki
Poniemieckie Karolina Kuszyk
Produkty podobne:
Na podbój Księżyca - okładka książki
Na podbój Księżyca Norman Mailer
Głód - okładka książki
Głód Martín Caparrós