pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Cypr w badaniach polskich. Materiały z Sesji Naukowej zorganizowanej...
»
»
książka:

Cypr w badaniach polskich. Materiały z Sesji Naukowej zorganizowanej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im prof. K. Michałowskiego, Warszawa 24-25 lutego 1995

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 182 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323098782
ISBN: 83-230-9878-6
Data:2001-02-02
Cena wydawcy: 11.11 złpozycja niedostępna

Cypr w badaniach polskich. Materiały z Sesji Naukowej zorganizowanej... - opis wydawcy:

Książka przedstawia w zwięzłej formie, w sposób przystępny i w miarę wyczerpujący stan badań prowadzonych na Cyprze przez Polską Misję Archeologiczną w latach 1965-1995. Nea Pafos, dawna jego stolica, pod względem architektonicznym nie ustępująca wielu ośrodkom świata antycznego, dzięki badaniom polskim została włączona przez UNESCO na listę najważniejszych dla kultury światowej stanowisk.
Liczne znaleziska ceramiki i ślady zabudowy wskazują, że początki osadnictwa sięgały tam końca IV w. p.n.e. Początkowo niewielkie osiedle w następnych wiekach przekształciło się— dzięki dokonaniom króla Nikoklesa i pierwszych władców ptolemejskich— w miasto mające, na wzór grecki, regularną siatkę ulic prostopadłych do siebie i odcinających jednakowe bloki mieszkalne (insule) oraz wyodrębnione dzielnice o różnych funkcjach. Pierwotny układ urbanistyczny Nea Pafos, z małymi zmianami, przetrwał do końca istnienia miasta, a więc przez prawie tysiąc lat.
Publikacja zawiera dziesięć artykułów poświęconych m.in.: Willi Tezeusza (S. Medeksza), lampkom terakotowym (J. Młynarczyk), ceramice hellenistycznej (E. Papuci-Władyka), sigillacie cypryjskiej (H. Meyza), stemplom ceramicznym (Z. Sztetyłło), brązowym monetom z mennicy ptolemejskiej w Pafos (B. Lichocka), kontaktom morskim Krety i Cypru w II tys. p.n.e. (M. Guzowska), zabytkom cypryjskim w Muzeum Narodowym w Poznaniu (J. Szynkiewicz) oraz kolekcji inskrypcji cyprosylabicznych w Gołuchowie (A. Twardecki). Zawiera także bibliografię prac członków Polskiej Misji Archeologicznej i liczne ilustracje, w tym po raz pierwszy opublikowaną fotografię Mozaiki Tezeusza w momencie odkrycia (na okładce).
Rodzaj publ.: naukowa
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!
Sobota, 23 Marca 2019 roku.