pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Chronologia dziejów Dolnego Śląska

Autor książki:

Romuald M. Łuczyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Atut
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 571 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788374320955
ISBN: 83-7432-095-8
Data: 2006-03-30
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Chronologia w ujęciu powszechnym to z reguły wybór ułożonych w kolejności narastania dat, odnoszących się do znaczniejszych wydarzeń historycznych, prezentowanych w formie skrótowej. Przez naukowców chronologia traktowana jest głównie jako jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się rozwiązywaniem dat i sprowadzaniem ich zapisów do obecnej rachuby czasu. Czy prezentowana tu książka, zatytułowana "Chronologia dziejów Dolnego Śląska" wyczerpuje znaczenia tych pojęć?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest w dużej mierze twierdząca, zwłaszcza odnośnie pierwszego z wymienionych znaczeń. Mamy tu bowiem ułożony chronologicznie ciąg istotnych dla dziejów Śląska wydarzeń. Nie jest to jednak jeden zestaw dat w ujęciu tradycyjnym. Ułożono je bowiem w kilku ciągach tematycznych, wzbudzających największe zainteresowanie badaczy i miłośników przeszłości Śląska. Dzięki temu poszukujący informacji np. wyłącznie z dziedziny kultury nie musi przeglądać całego dzieła, łecz może skupić się na jego jednym rozdziale. Podobnie w kilku innych dziedzinach. Czasem jednak subiektywne widzenie Autora opracowania sprawia, iż pewne sprawy znajdują się w innym rozdziale, niż może domniemywać czytelnik, np. w dziale "obyczaje" zamiast w części poświęconej miastom. Trudno tu jednak o złoty środek i jednoznaczne zakwalifikowanie niektórych zagadnień do określonej grupy tematycznej. Niemniej jednak zaproponowany podział na pewno ułatwi poszukiwania wielu osobom.
Książka ta jest jednak czymś więcej niż tradycyjną chronologią. Znalazł się tu bowiem cały szereg danych znacznie wykraczających poza to pojecie. Mamy w niej m.in. omówienie systemów monetarnych i mierniczych funkcjonujących na Śląsku, dane o zmianach liczby ludności w poszczególnych miastach i powiatach, informacje o zmianach nazw miejscowości, o ich herbach, wykazy targów, zestawienia posłów do sejmu prowincjonalnego i wiele innych zagadnień. Jest to więc kompendium bardzo szerokie, obejmujące poza czystą historią szereg jej nauk pomocniczych, jak heraldyka, demografia historyczna, metrologia i wiele innych. Zestawienie ich wszystkich w jednym miejscu z pewnością ułatwi dotarcie do wielu danych i lepsze zrozumienie pojawiających się w opracowaniach naukowych czy wręcz źródłach historycznych pojęć, określeń i rozmaitych zagadnień. Można by więc tę książkę nazwać "Vademecum historyka dziejów Śląska".

Książka "Chronologia dziejów Dolnego Śląska" - Romuald M. Łuczyński - oprawa miękka - Wydawnictwo Atut. Książka posiada 571 stron i została wydana w 2006 r.