pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Chłopska (nie)pamięć. Dziedzictwo chłopskości w polskiej literaturze...
Tytuł książki:

Chłopska (nie)pamięć. Dziedzictwo chłopskości w polskiej literaturze i kulturze

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324235209
ISBN: 978-83-2423-520-9
Data: 2019-04-29
31.10  44.00  12.9 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Chłopska (nie)pamięć. Dziedzictwo chłopskości w polskiej literaturze i kulturze - opis książki:

W większości współczesnych nawiązań do chłopskiego dziedzictwa powraca przekonanie o szczególnej roli wiejskiego pochodzenia w kształtowaniu polskiej mentalności, a nawet o jego formacyjnym charakterze - chłopska kondycja bywa często postrzegana jako podstawa społecznych wyobrażeń, powszechnych postaw i preferowanych stylów życia, gustów, nawyków, upodobań. Z tak określonej genealogii zbiorowej mają wynikać określone konsekwencje kulturowo-obyczajowe. Jako przykład można by wskazać choćby uprzywilejowanie pewnych sposobów uczestniczenia w dyskursie - orientacja na konkretne doświadczenie i anegdotyczną jednostkowość przypadków zamiast refleksji systemowej; deklaratywny solidaryzm społeczny, retoryka "zgody" i skłonność do eufemizowania i tabuizowania rzeczywistych podziałów; specyficzna dynamika sporów politycznych, bliższa różnicom środowiskowym niż stricte ideologicznym.

Następną kwestią, wskazywaną w rozlicznych omówieniach, byłaby powszechna formuła religijności, o charakterze obrzędowo-kolektywnym, zdominowana przez relacje hierarchiczne i "pastoralny" autorytet kościelnych instytucji (miałyby o tym świadczyć popularne formy współczesnego kultu, zrodzone z ducha ludowej pobożności, reprezentowane choćby przez swoisty folklor jasnogórski, licheński bądź wadowicki). I wreszcie, przejawy postchłopskiej mentalności bywają też dostrzegane w sposobach organizowania parcelowanej i prywatyzowanej przestrzeni publicznej, z silnym akcentowaniem wyznaczników terytorialności (postrzeganych jako współczesna mutacja "sporów o miedzę") - od sporów sąsiedzkich, poprzez anarchiczność i swoisty "woluntaryzm zabudowy", popularność ogródków działkowych, aż po zwyczaj grodzenia trawników i osiedli.

Grzegorz Grochowski

Książka "Chłopska (nie)pamięć. Dziedzictwo chłopskości w polskiej literaturze i kulturze" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2019 r. Cena 31.10 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]