pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wizje romantyzmu w literaturze i publicystyce polskiej XX wieku

Autor książki:

Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 364 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788381381772
ISBN: 978-83-8138-177-2
Data: 2020-10-23
29.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Granice chronologiczne XX wieku pokrywają się w przybliżeniu z granicami interesującego nas w tym tomie zjawiska. Około roku 1900 wstępuje na scenę pierwsze pokolenie znające
romantyzm wyłącznie ze źródeł pisanych i przekazów historycznych. Modernizm literacki zostaje wówczas zidentyfikowany z neoromantyzmem, a widoczne odrodzenie w publicystyce i postawach pokolenia przeżywa dziedzictwo polityczne trzech wieszczów. Druga Rzeczpospolita otacza to dziedzictwo oficjalnym kultem, a zarazem – nieoficjalnie – inicjuje falę antyromantycznych buntów, polemik i przewartościowań. Katastrofa wojenna powoduje odrodzenie tradycji romantycznej w literaturze emigracyjnej i w świadomości
politycznej głównych ośrodków emigracji. Wyraźny powrót romantyzmu politycznego – choć refleksyjny i krytyczny – obserwujemy także w literaturze schyłkowego PRL-u, aż po stan wojenny.

Jak z tego wynika, różne „wizje romantyzmu” wydają się stałym składnikiem polskiego modernizmu w szerokim rozumieniu tego terminu. Natomiast próba zerwania z tą tradycją i jej wymazania z kultury współczesnej pod hasłem „końca paradygmatu romantycznego” kojarzy się z programem ponowoczesności. Namysł nad zjawiskami opisywanymi przez autorów tej książki wydaje się więc szczególnie istotny zwłaszcza dziś, w epoce wielkiego sporu o kanon literacki i kanon kultury.

Maciej Urbanowski
Andrzej Waśko 

Książka "Wizje romantyzmu w literaturze i publicystyce polskiej XX wieku" - Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 364 stron i została wydana w 2020 r. Cena 29.81 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.