pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Nazywam się Kurdystan
Nazywam się Kurdystan 27.58 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Podróże z Herodotem
Podróże z Herodotem 30.32 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Prywatna taśmoteka
Prywatna taśmoteka 19.89 zł pozycja dostępna!
książka:

Bulbin z jednosielca

Dane szczegółowe:
Wydawca: Kontra
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 564 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9780907652892
ISBN: 978-09-0765-289-2
Data: 2017-11-17
Cena wydawcy: 79.98 złpozycja niedostępna

Bulbin z jednosielca - Józef Mackiewicz - opis książki:

Priroda Bogdanowa była najulubieńszą lekturą ucznia pierwszej klasy gimnazjum Winogradowa w Wilnie. Aż mu wychowawczyni, Jelizawieta Pietrowna, zwróciła uwagę, że nie może wypożyczać ze szkolnej czytelni ciągle tej samej książki. Inne wspomnienie z dzieciństwa, do którego Józef często powracał: Ciotka Stefcia z Petersburga przywiozła mu w prezencie na Boże Narodzenie grubego Brehma. Rzecz jasna, po rosyjsku. Przypisano to jej brakowi taktu, z jakiego słynęła w rodzinie, i po jej wyjeździe próbowano książkę rosyjską odebrać.

Mówi się, że przeżycia z dzieciństwa mają decydujący wpływ na kształtowanie charakteru. Wątpię jednak, by to zamiłowanie od dziecka do przyrody, i nawet późniejsze studia ornitologiczne, jakie rozpoczął na Uniwersytecie Warszawskim, zrobiły z Józefa Mackiewicza mistrza opisów przyrody. Przytoczony tu epizod zaowocował, moim zdaniem, czym innym: niechęcią do językowych patriotyzmów. Studia przyrodnicze dokonały reszty: z punktu widzenia biologicznego wszelki nacjonalizm jest bzdurą. Wprawdzie jego pierwszym utworem napisanym i drukowanym był opis Puszczy Białowieskiej, w której przebywał z ekspedycją naukową, ale twierdzi, że o zmianie zawodu zadecydowały Stracone złudzenia Balzaca. Balzac, o ile pamiętam, nie interesował się ani trochę krajobrazem. Przerzuceniu się do dziennikarstwa pomogło powodzenie owej Puszczy Białowieskiej, ale życie bohemy wileńskiej na pewno nie sprzyjało obserwacjom przyrodniczym. Najpiękniejszy wschód słońca, oglądany po pijanemu z okna podmiejskiej knajpy, nie jest inspiracją do literackiego opisu.

Można, naturalnie, silić się, by go opisać, talent dużo może i pomoże, będzie to jednak taki opis, jaki czytelnicy ukradkiem przepuszczają w czytaniu, a znawcy twierdzą, że należy do przestarzałej konwencji literackiej. I mają rację.

Książka „Bulbin z jednosielca” - oprawa twarda - Wydawnictwo Kontra.

Książka posiada 564 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Bulbin z jednosielca"
Józef Mackiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Jeszcze dzień życia - okładka książki
Jeszcze dzień życia Ryszard Kapuściński