pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Biżuteria arabska. Amulety, talizmany i ozdoby

Autor książki:

Jolanta Mikołajczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 330 s.
Wymiar: 165x165 mm
EAN: 9788382381030
ISBN: 978-83-8238-103-0
Data: 2023-01-31
52.16 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Podążając tropem ewolucji biżuterii arabskiej od czasów Beduinów, możemy zobaczyć, jak zmieniała się na przestrzeni wieków i jakie trendy miały wpływ na jej dzisiejszy kształt i znaczenie. Biżuteria to manifestacja osobowości, identyfikator kulturowy, zabezpieczenie finansowe, sposób podkreślania statusu, przekazywania wiadomości, a nawet ochrony przed złymi mocami.

Filigranowe wzory, zawiłe arabeski, roślinne motywy oplatające drogocenne perły od wieków wydobywane z morza z narażeniem życia... Biżuteria arabska przykuwa uwagę i zachwyca pięknem i tajemniczością. Naszyjnik manthura, pierścień al shadad, amulet taswir czy koraliki modlitewne misbaha - te tajemniczo brzmiące nazwy to zaledwie kilka przykładów spośród ogromnego bogactwa bliskowschodniej biżuterii. Świat kosztowności to opowieść o artystach-rzemieślnikach, bogatej symbolice, kontaktach międzykulturowych, magicznej mocy kamieni, talizmanach oraz enigmatycznych przesłaniach niesionych przez dźwięczne bransolety czy kunsztowne opaski na włosy.


Jolanta Mikołajczyk ukończyła studia na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo na UW ze specjalizacją biblioterapia. W czasie pracy w warszawskich bibliotekach i czytelniach naukowych pisała artykuły do Poradnika bibliotekarza. Należała do polskiej sekcji IBBY. Od 17 lat mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie zajmuje się odkrywaniem tajników tradycyjnej kultury i sztuki użytkowej. Była m.in. autorką artykułów do czasopisma Psychologia Sukcesu i korespondentką Informacyjnej Studenckiej Agencji (ISA). Jej hobby to szeroko rozumiana kultura świata arabskiego, celtyckiego i genealogia.

Książka "Biżuteria arabska. Amulety, talizmany i ozdoby" - Jolanta Mikołajczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2023 r. Cena 52.16 zł. Zapraszamy na zakupy!