pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Bitewnym szlakiem września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie...
Książki »
Tytuł książki:

Bitewnym szlakiem września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 294 s.
Wymiar: 215x305 mm
EAN: 9788380986985
ISBN: 978-83-8098-698-5
Data: 2019-10-28
Obniżka ceny! 34.88  49.00  14.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Bitewnym szlakiem września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej - Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel - opis książki:

W naszej historiografii wojskowej wciąż dominuje polonocentryzm, tj. odtwarzanie i analizowanie walk (operacji, bojów) tylko i wyłącznie na podstawie materiałów polskich. Autorzy tworzonych w taki sposób prac nagminnie operują w tekście enigmatycznym określeniem „wróg", „przeciwnik" „nieprzyjaciel", nie będąc w stanie tego „wroga" zidentyfikować i ocenić. Te słowa prof. Waldemara Rezmera akurat nie mogą dotyczyć książki Bitewnym szlakiem Września 1939 roku, bowiem - co jest być może największym walorem pracy - jest to jedno z nielicznych opracowań dotyczących wojny obronnej Polski w 1939 r. tak mocno oparte także na źródłach niemieckich. Niekiedy nawet podawanie personaliów niemieckich może sprawiać wrażenie dominującego nad narracją polską, niemniej wydaje się zrozumiałe - autorzy chcą [...] w jak najszerszym stopniu wykorzystać informacje zdobyte w toku kwerend w archiwach zagranicznych. Szczególnie cenne są dane dotyczące strat naszego przeciwnika i te umożliwiające ewentualne zweryfikowanie przebiegu walki.

(Fragment recenzji dr. Arkadiusza Tulińskiego)

Należy podkreślić, że publikacja ta, choć jest ujęciem popularnonaukowym, powstała w oparciu o imponującą niemiecką bazę źródłową. W skali jak dotąd niespotykanej w polskiej historiografii dotyczącej Września 1939 r. Przykładowo praca ta wnosi rzadko kiedy w literaturze przedmiotu spotykane informacje o stronie niemieckiej, niekiedy nawet schodząc do szczebla plutonu - podając nazwiska ich dowódców. Wiedzę tę Autorzy zaczerpnęli m.in. z archiwaliów niemieckich (ich wykaz podano w bibliografii). Jest to wielka wartość dodana.

(Fragment recenzji dr. Jerzego Kirszaka)

 

Książka „Bitewnym szlakiem września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 294 stron i została wydana w 2019 r. Cena 34.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Bitewnym szlakiem września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie..."
Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel - autor m.in.:
Społeczny bilans otwarcia polskiej - okładka książki
Społeczny bilans otwarcia polskiej niepodległości... Tomasz Głowiński, Marek Zawadka;
Między zacofaniem a modernizacją - okładka książki
Między zacofaniem a modernizacją Elżbieta Kościk, Tomasz Głowiński (red.);
Zapomniany garnizon - okładka książki
Zapomniany garnizon Tomasz Głowiński;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Antykomunizm Polaków w XX wieku - okładka książki
Antykomunizm Polaków w XX wieku Piotr Kardela, Karol Sacewicz (red.)
Produkty podobne:
Studzianki - okładka książki
Studzianki Janusz Przymanowski
Bitwy polskiego września - okładka książki
Bitwy polskiego września Apoloniusz Zawilski