pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 360 s.
EAN: 9788380497924
ISBN: 978-83-8049-792-4
Data: 2019-02-07
26.18  39.90  13.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi - Agata Maksimowska - opis książki:

Birobidżan miał być dowodem na to, że rewolucyjna energia dotrze do najodleglejszych zakątków radzieckiego państwa. Że "ex nihilo" powstanie nowe żydowskie życie i żydowski socjalistyczny człowiek. Ambitny projekt wymagał jednak walki z naturą, planowania i uporu. Ale przede wszystkim ludzi: personelu zarządzającego, administracji, budowniczych. Ci, którzy chcieli wziąć udział w tym wielkim przedsięwzięciu, uciekali przed głodem, nędzą, brakiem perspektyw, antysemityzmem, opresją. Gonili marzenia o normalności. Chcieli mieć pracę i nadzieję.

Droga do Birobidżanu, stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, była jednak bardzo daleka, a podróż okazała się pierwszym wyzwaniem dla tych, którzy uwierzyli w sens budowy żydowskiej autonomii. Potem było jeszcze trudniej. Osadnicy walczyli zarówno z niedającą się poskromić naturą i przeciwnościami losu, jak i z nowym porządkiem gospodarczym i ideologicznym. W opowieściach tych, którzy do Birobidżanu dotarli, nie ma mitu żydowskiej ojczyzny, słychać za to gorycz przegranej.

Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi to historia Żydowskiego Obwodu Autonomicznego od jego powstania i kolonizacji pod koniec lat dwudziestych XX wieku, przez kolejne fale stalinowskich represji, chaos pierestrojki, po niepewność czasów współczesnych.

Dziś żydowskość jest w Birobidżanie marką. W tamtejszej filharmonii restaurację w żydowskim stylu otworzył Chińczyk. Na pamiątkę można sobie przywieźć talerzyk z menorą albo figurkę Żyda. Wyprodukowane w Chinach.

Książka „Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne.

Książka posiada 360 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Palestyna. Polityka-społeczeństwo-państwo - okładka książki
Palestyna. Polityka-społeczeństwo-państwo Izabela Kończak, Marta Woźniak (red.)