pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu
Tytuł książki:

Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu

Autor książki:

Neil MacGregor

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 700 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788381163484
ISBN: 978-83-8116-348-4
Data: 2018-05-25
73.74  99.00  25.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na dzisiejsze Niemcy
Od 140 lat Niemcy są główną potęgą na kontynencie europejskim. Ćwierć wieku temu powstało jednak nowe państwo niemieckie. Na ile zatem tak naprawdę jesteśmy w stanie je zrozumieć i jak ich obywatele postrzegają dziś samych siebie?
Neil Mac Gregor twierdzi, że w przypadku Niemiec (w przeciwieństwie do pozostałych europejskich państw) nie sposób stworzyć jednej spójnej i wspólnej wersji narodowej historii, gdyż tym w kraju uwarunkowania zarówno historyczne, jak i geograficzne były zawsze zmienne i niestabilne. Przez większą część połowy tysiąclecia, o którym traktuje niniejsza książka, Niemcy składały się z wielu odrębnych bytów politycznych, mających własną historię. Wszelkie zaś bezpieczne i wygodne wersje wspólnych dziejów swego narodu, jakie Niemcy mogli sobie opowiadać przed rokiem 1914, przepadły na dobre w wyniku wydarzeń z następnych trzydziestu lat.

Choć nieodłączną cechą niemieckiej historii może istotnie być pewna fragmentaryczność, to zarazem pojawia się w niej dosyć sporo wspólnych dla większości Niemców wspomnień, odczuć i doświadczeń; niniejsza książka zaś stawia sobie za cel bliższe zbadanie niektórych spośród nich. Poczynając od wynalezienia druku przez Gutenberga w XV wieku, Mac Gregor wybiera takie przedmioty i idee, miejsca czy postaci, które wciąż budzą żywy oddźwięk - jak drezdeńska porcelana i fragmenty ruin tegoż miasta, projekty Bauhausu i niemieckie kiełbaski, korona Karola Wielkiego i bramy obozu w Buchenwaldzie - aby pokazać nam co nieco z ich zbiorowej pamięci i wyobraźni. Nikt dotąd nie napisał podobnej książki na temat Niemiec.

Książka "Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu" - Neil MacGregor - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 700 stron i została wydana w 2018 r. Cena 73.74 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Leksykon historii Europy XX wieku - okładka książki

Leksykon historii Europy XX wieku

Chris Cook, John Stevenson
Z dziejów wojskowości polskiej. - okładka książki

Z dziejów wojskowości polskiej. Księga jubileuszowa...

Janusz Gmitruk, Wojciech Włodarkiewicz (red.)
Produkty podobne:
Niemcy w integrującej się Europie - okładka książki

Niemcy w integrującej się Europie XX wieku

Marzenna Giedrojć, Małgorzata Mieczkowska, Janusz Mieczkowski (red.)
Bizantynizm niemiecki - okładka książki

Bizantynizm niemiecki

Feliks Koneczny
Początki państw. Niemcy - okładka książki

Początki państw. Niemcy

Jarosław Sochacki