pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Indie. Sztuka władzy

Autor książki:

Krzysztof Mroziewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788365676627
ISBN: 978-83-6567-662-7
Data: 2017-03-14
30.78 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Krzysztof Mroziewicz zabiera nas w podróż do Indii. Jest to jednak równocześnie podróż w czasie, do epoki tworzenia się zrębów scentralizowanego państwa. Ministrem i doradcą założyciela słynnej dynastii Maurjów, Ćandragupty, był mędrzec Kautilja. Napisany przez niego traktat zawiera wskazówki wprowadzające w sztukę rządzenia krajem i ludźmi tak, by żyli oni w dobrobycie. Dzieło to, poświęcone zagadnieniom dyplomacji, prawa, ekonomii, polityki oraz wojny, wyprzedza o niemal dwa tysiące lat Księcia Niccola Machiavellego.

W Sztuce władzy Krzysztof Mroziewicz przybliża polskim czytelnikom jedno z najważniejszych dzieł w literaturze Indii, Arhaśastrę mędrca Kautilji z IV wieku przed naszą erą. Państwo i władzę opisane przez Kautilję można określić jako "totalitaryzm z ludzką twarzą". Biurokratyczne państwo wkracza tu w każdą, nawet najbardziej osobistą sferę ludzkiego życia, opierając się na powszechnym szpiegowaniu, agentach i intrygach. Kautilja ma ambicję, by być dobrym, zapewnić ochronę słabym, a nawet rekompensować obywatelom szkody wyrządzone przez osoby prywatne. W praktyce jednak tworzy państwo wszechobecnej kontroli, okrutnych kar oraz tortur.

Lektura książki Krzysztofa Mroziewicza stawia przed czytelnikami pytanie, czy w ogóle może istnieć władza absolutna, która nie zdegeneruje się i nie zamieni w tyranię wszechobecnej kontroli. Mnie jednak najbardziej poruszyło prawo, w którym czuję ogromny ładunek poezji: "Wolność to ulga, którą przynosi gaszenie pragnienia".

Wiktor Osiatyński

Książka "Indie. Sztuka władzy" - Krzysztof Mroziewicz - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2017 r. Cena 30.78 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.