pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki

Autor książki:

Joanna Siedlecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 350 s.
Wymiar: 155x235 mm
EAN: 9788377857731
ISBN: 978-83-7785-773-1
Data: 2015-12-14
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u.

W Biografiach odtajnionych Joanna Siedlecka przedstawia dramatyczne losy pisarzy najwyższej rangi, takich jak Gombrowicz czy Broniewski, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które były nie przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

"To nie jest książka glamour - lekka, łatwa i przyjemna. Nie może się podobać - ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem - po Obławie i Kryptonimie "Liryka" - moją trzecią już opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia - represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głównie jednak odtajnionych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać.

Po co nam ta mroczna wiedza?
Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb".

Joanna Siedlecka

Książka "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki" - Joanna Siedlecka - oprawa miękka - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 350 stron i została wydana w 2015 r.