pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Berlin wobec Konstytucji 3 maja - okładka książki
książka:

Berlin wobec Konstytucji 3 maja

autor: Henryk Kocój

Dane szczegółowe:

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 586 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788323321552
ISBN: 83-233-2155-8
Data:2001-02-03
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Opis:

Berlin wobec Konstytucji 3 maja w świetle korespondencji Fryderyka Wilhelma II z posłami pruskimi w Warszawie Augustem Fryderykiem Goltzem i Giorolamo Lucchesinim to nowa publikacja źródłowa prof. Henryka Kocója. Jest ona kontynuacją jego wcześniejszych prac. Znany badacz historii Polski i Europy końca XVIII wieku tym razem prezentuje czytelnikowi w oryginale ponad 100 depesz, w których król pruski Fryderyk Wilhelm II, udzielając wytycznych swym posłom w Warszawie Fredrichowi Augustowi Goltzowi i Gorolamo Lucchesiniemu, komentuje wewnętrzną i międzynarodową sytuację w Rzeczypospolitej po uchwaleniu Konstytucji 3 maja oraz definiuje główne założenia swej zaborczej polityki wobec Polski.


Na uwagę zasługują także przysyłane z Warszawy do Berlina depesze Goltza, których jest ponad 60 z drugiej połowy 1791 roku oraz około 80 depeszy Lucchesiniego od grudnia 1791 roku do połowy sierpnia 1792 roku.


Dzięki częstym depeszom swych przedstawicieli w Warszawie Fryderyk Wilhelm II miał na ogół dobre rozeznanie w sytuacji panującej w Polsce. Gdy tylko dostrzegł szansę na nowe nabytki terytorialne, do czego dążył od dawna, szybko – w połowie kwietnia 1792 roku – wszedł na drogę jawnego współdziałania z Katarzyną II.


Dzięki korespondencji Fryderyka Wilhelma II możemy poznać całokształt polityki pruskiej nie tylko wobec Warszawy, lecz także wobec Wiednia i Petersburga. Depesze króla pruskiego przedstawiają go nie tak jak Polacy sądzili – jako przyjaciela, ale jako zdecydowanego przeciwnika wszelkich reform ustrojowych podjętych w okresie Sejmu Wielkiego. W obliczu wojny Rzeczypospolitej z Rosją Prusy zajęły stanowisko bierne, a cała dyplomacja pruska zmierzała ku temu by w ścisłym sojuszu z Rosją zapewnić sobie jak największe nabytki terytorialne w Rzeczypospolitej.
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Produkty podobne:

Sobota, 23 Czerwca 2018 roku.